Salda Gölü | Gezi NotlarıSalda golü gezi notlari


Türkiye, birçok jeolojik oluşumun içinde bulunduğu çok güzel bir ülke. Sahip olduğumuz bu güzel ülkenin özellikle korunması gereken doğal yerleri de var. Bunlardan birisi de Doğal Sit Alanı statüsü verilen turkuaz rengiyle büyüleyici Salda Gölü !


Salda golu seyahat
Yeğenim Doruk ile Salda gölü hatırası

Göller bölgesinde yer alan ve Türkiye'nin en derin gölü durumunda olan Salda Gölü, yaklaşık 185 metre derinliğe ulaşıyor. Jeolojik olarak karstik bir yapıya sahip ve Mars gezegeninin yapısına benzeyen dünyadaki 2 yerden birisi. Göl etrafında ufak bir gezintiye çıkacak olursanız karaçam ormanları ile çevrili olduğunu görebilirsiniz. Tabi bu ormanlarda yaşayan birbirinden farklı hayvanlarda bulunuyor. Özellikle yaban domuzu, Salda Gölü ve göller bölgesi çevresinde sık sık uyarı tabelalarını göreceğiniz bir tür. Salda Gölü'nde ise genellikle kış aylarında farklı ördek türlerini gözlemleyebilirsiniz.


Salda golu gezi
Salda Gölü'nün kıyısında beyaz renkli taşlı yapılar dikkati çekiyor.

Gölün kıyısında beyaz kumlu,taşlı yapılar dikkatinizi çekecektir. Girip yüzülüyor mu? diye soracak olursanız; ben kasım ayında gittiğim ve suyun oldukça soğuk olması sebebiyle girip deneyemedim ama mutlaka girenler vardır. Suyun tadı ise hafif sodalı.


Lake Salda
Turkuaz rengiyle Salda Gölü harika bir manzaraya sahip.

Ayrıca Göller bölgesi'ne kamp yapmaya gelenlerinde oldukça sık uğradığı güzergahlardan diyebilirim. Etrafında herhangi bir işletme olmadığı için gerekli tüm malzemeleri yanınızda bulundurmanız iyi olabilir :) Göle giden yol üzerinde, özellikle yaz aylarında tarlalarından topladıkları sebze ve meyveleri satmaya çalışan köylülerden alışveriş yapma şansınız var :)


Salda Gölü'ne Ulaşım

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Doğa ile iç içe bir yer.

Kendi aracınız ile gidecek olursanız İstanbul'dan yaklaşık 7-8 saatlik bir yolculuk yapmak zorundasınız. Bizim kullandığımız rota İstanbul-Kütahya-Denizli-Burdur arasındaydı..Denizli-Burdur arasında Sazköy ve yine Doğanbaba Köyü üzerinden Salda Gölü manzarası yakalayabilirsiniz. Eğer Burdur'da konaklama yapıyorsanız zaten günübirlik gelerek dolaşabilirsiniz bu bölgeyi. Yolun bazı bölümleri virajlı, dar ve ara yolların bir kısmı ise maalesef bozuk . Bu yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ederim.


Salda Gölü gezi rehberi
Salda Gölü'ne arabayla İstanbul'dan yaklaşık 7 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

Uçak ile ulaşım için önce Denizli Çardak Havaalanı'na gelip ardından otobüs terminalinden Yeşilova minibüs/otobüslerini kullanmanızda yarar var. İstanbul'dan aktarmasız, Ankara'dan ise aktarmalı uçuşların olduğunu belirtmem lazım.

Antalya'dan ise Yeşilova'ya günün belirli saatlerinde hareket eden otobüsler mevcut.

Salda Gölü Konaklama

Salda Gölü'ne kampa gelen ziyaretçiler dışında, farklı farklı illerden ve ülkelerden gelen turistlerde oluyor. Kamp yapanlar zaten yanlarında çadır getirdiği için bu doğa harikasının keyfini ayrı yaşıyor tabi. Eh bizim gibi kamp yapmayıp günübirlik turlar gerçekleştirmek isteyenler ne yapacak peki? Nerede konaklayabilirler ?


Salda golu seyahat yazisi
Yaz aylarında kamp için ideal olan Salda Gölü, bahar aylarında da ziyaret edilebilir.

Biz hem göller bölgesine yakınlığı hemde şehir içi olduğu için Burdur'da konaklamayı tercih ettik. Konaklama yaptığımız noktadan Salda gölü yaklaşık 60 km uzaklıktaydı. Bölgede 5 yıldızlı otellerden uygun fiyatlı motellere kadar birçok alternatif mevcut.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Koh Samui | Gezi Notları