Prag | Gezi Notları

prag gezi rehberi
Tarihi şehir Prag, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan önemli başkentlerden birisi.Avrupa'da ilk seyahatimi daha önce seyahat bloglarında birçok kez araştırdığım ve hakkında harika yazılarını okuduğum, Orta Bohemya'daki güzel şehir Prag'a yapacağım. Aylar öncesinden bunun heyecanını yaşamaya başladım diyebilirim.

Sizlere Prag gezisi öncesi yaptığım hazırlıkları anlatarak başlamak istiyorum.Aktaracağım bilgiler muhtemelen ilk defa seyahat edeceklerin de işine yarayabilir :)

prag gezi notlari
Çek Cumhuriyeti'nin bayrağı


Çek Cumhuriyeti için hangi tür vize gerekli ?

Çek Cumhuriyeti 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Bölgesinde bulunuyor. Bu yüzden vize başvurularınızı Schengen Vizesi için yapmalısınız.
Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu vize başvurularını aracı kurum üzerinden kabul ediliyor. VFS Global adlı şirket, Çek Cumhuriyeti yanında birçok Schengen bölgesi ülkesinin başvurularını da alıyor.

Schengen Vizesi için gerekli belgeler nelerdir ?

Bu konuda oldukça fazla tereddütlerim vardı. Konsolosluğun internet adresinden edindiğim bilgiler, forumlarda ve seyahat bloglarında paylaşılan deneyimlere göre belgelerimi kısa sürede hazırladığımı söyleyebilirim. Öncelikle korkulacak bir süreç değil. Sadece sizden istenilen belgeler neyse onları eksiksiz ve hatasız bir şekilde teslim ettiğinizden emin olmanız gerekiyor.

prag schengen vizesi- VFS Global'in internet adresinde Çek Cumhuriyeti kısmında bulunan " Başvuru Formu"  ve "Ek Bilgi Formu"nu eksiksiz ve imzaları tam bir şekilde doldurmalısınız.

-Mevcut pasaportunuzun kimlik bilgileri kısmı ile birlikte vizeli ve mühürlü tüm sayfalarının fotokopisi, ayrıca pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 aylık olması gerekiyor.

-Nüfus cüzdanı fotokopisi, Ehliyet fotokopisi

-Arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf ( 2 adet ) 35x40 mm ölçülerinde olmasına dikkat edin.

-Schengen Bölgeleri'nde geçerli olacak minumum 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası. Bu sigortanın başlangıç süresi seyahatinizden 1 gün önce başlayıp, dönüşünüzden 1 gün sonra sona erecek şekilde ayarlamalısınız. Mesela seyahatinizi 10 Aralık gidiş, 14 Aralık dönüş olarak ayarladıysanız eğer, 9 aralık-15 aralık tarihleri arasında seyahat sigortanızı yaptırmalısınız.

-Seyahat edeceğiniz ülkeye gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonlarınızı veya tren biletlerinizin çıktısını alıp belgelere eklemelisiniz. Eğer ülkeler arası geçişler yapacaksanız, kullanacağınız gemi,tren,otobüs biletlerini yine bu belgelerde göstermeniz yararlı olacaktır.

-Gideceğiniz ülkede nerelerde konaklama yapacaksanız otel rezervasyonlarını gösteren belgeler mutlaka alınmalı. Hatta oteller ile iletişime geçip her başvuran kişinin adı soyadı olacak şekilde, kaşelenip imza atılmış bir konfirmasyon alınmalı.

-Seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacaksanız bunları kanıtlayacak belgeleri göstermelisiniz. Ben çalışmadığım için kendi kendime sponsor oldum. Bankada düzenli işleyen bir hesabınızın olması ve son 3-4 aylık hesap özetini gösteren belgeyi alıp dosyanıza eklemelisiniz. Ayrıca üzerinize kayıtlı taşınmaz varlıkların ( Ev-arsa tapu,araba-motor ruhsatı,bankada bulunan vadeli-vadesiz mevduat hesaplarınız) dökümü mutlaka belgeler arasında bulunmalı.  İşveren, çalışan, işsiz, çiftçi,emekli,öğrenci veya 18 yaşında altında olabilirsiniz ve yanınızda olması gereken belgeleri VFS Global'in sitesinden veya Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu web adresinden öğrenebilirsiniz.

Gerekli bilgiler için tıklamanız yeterli ; Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Vize Bilgi

Bu arada Schengen vize başvurusu ücreti Ekim 2016 itibariyle 80 Euro. Başvurularınızı seyahat tarihinizden yaklaşık 30-40 önce yapmanızda yarar var. Çünkü vize merkezleri randevu sistemi ile işlediği için yoğunluklar yaşanabiliyor. Ayrıca son 6 ayı geçen eski biyometrik fotoğraf, verilen parmak izinin sistemlerde gözükmemesi gibi sorunlardan dolayı 2 defa tekrar gitmem gerekti .Bu yüzden işinizi son haftalara bırakmayın.

Vize başvurunuzdan sonra size takip numarası veriyorlar ve bununla başvurunuzun hangi durumda olduğunu internet üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Eğer benim gibi ilk defa schengen vizesine başvurduysanız ve işsizseniz muhtemelen konsolosluktan aranıp telefonda ufak bir mülakat da olabilirsiniz. 

Çalışmıyorsunuz ve seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız? En son ne zaman çalıştınız? Hangi okuldan mezunsunuz? Aylık geliriniz nedir? gibi birçok soru sorabilir yetkili. Mümkün olduğunca net ve doğru cevaplar vermeniz vizenin çıkması için olumlu olabilir . Bana vize başvurumdan yaklaşık 6-7 gün sonra onayı verdiler.

Yine bu konuda sorularınız olursa yazının sonunda yorum kısmına yazabilirsiniz.

prag gezi notlari
Prag şehir haritası


İstanbul'dan Prag'a ulaşım

İstanbul'dan 2 saat 45 dakikalık bir uçuş sonrası Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a ulaşıyorsunuz. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları aktarmasız uçuş gerçekleştiriyor.
 Aktarmalı olarak ise KLM,Swiss,AeroFlot,Aegean,UIA,Lufthansa gibi bir çok firma var. Ankara'dan gidecek olanlar ise aktarmalı THY ve Pegasus'u tercih edebilirler.


Uçak haricinde trenle ulaşım sağlayabilirsiniz ama bu biraz zorlu, masraflı ve yorucu bir yolculuk olabilir. Türkiye'den Prag'a direkt sefer bulunmuyor. Aktarmalar ile ulaşmanız mümkün.

Prag'a tren ile ulaşım için şu siteden bilgi ve fiyatları kontrol edebilirsiniz: TIKLA


Prag Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım

2 saat 45 dakikalık güzel bir uçuş sonrası Prag Vaclav Havel Havaalanı'na iniyoruz. Oldukça modern bir alan ve uluslararası tüm uçuşlar buradan gerçekleşiyor. Bulunduğumuz havaalanından Prag'a uzaklık ise yaklaşık 20 km. Otobüs,özel minibüs ve taksiler ile şehir merkezine ulaşımı sağlayabilirsiniz.

prag havaalani
Soğuk ve sisli bir Prag sabahında Vaclav Havel Havaalanı'na iniş yaptık.

Üzerinde AAA yazan sarı renkli havaalanı taksileri ile 600 CZK'ya Prag şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Terminalden çıkıp, "gelen yolcu" bölümündeki taksi acentalarına ödeme yaptıktan sonra elinizdeki makbuz ile taksiye biniyorsunuz. Güvenli bir yöntem, korsan taksiye veya sizi dolaştırıp, daha çok para almaya çalışan taksicilerden korunma adına tercih edilebilir.

Minibüs servisi ise; her 30 dk'da bir Havaalanı-Namesti Republiky arasında çalışan CEDAZ ve ödemeyi şoföre yapabilirsiniz. 150 CZK

prag gezi yazisi
119 nolu otobüs Prag Havaalanı önünden kalkıyor.


Ucuza bir yöntem arıyorsanız ise size 119 nolu otobüs hattını öneririm. Bu otobüs ile Nadrazi Veleslavin metro istasyonuna 20 dakikada ulaşabilirsiniz.Otobüs durağında bulunan jeton makinesinden kredi kartınızla veya nakit ödeyerek bilet alabilirsiniz. Bilet ücreti: 32 CZK

prag seyahat yazisi
Airport Express genellikle yarım saatte bir hareket ediyor.

Bizim kullandığımız ulaşım ise yine otobüs durağından her 20-30 dakikada bir kalkan Airport Express otobüsü. Mavi şeritli ve üzerinde AE ( Airport Express ) yazan bu otobüs, hareket ettikten sonra sadece 2-3 noktada ( Hlavni Nadrazi, Namesti Republiky ) duruyor. Durduğu noktalar metro istasyonlarının hemen yanında olduğu için kalacağınız bölgeye ulaşmakta sıkıntı yaşamazsınız.
Bilet ücretini otobüs şoförüne ödüyorsunuz. Yetişkin 60 CZK , 6-15 yaş çocuklar 30 CZK ve 6 yaşın altındakiler ise ücretsiz..

Tarihi şehir Prag...

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti olan Prag, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri durumunda.Vltava Nehri'nin kenarına kurulan şehir, 1.2 milyon nüfusa sahip.Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak görülen Prag, hem 1000 yıllık tarihi hem de modern sanatları ile her yıl turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Şehrin aslında en önemli özelliği 2.dünya savaşı sırasında çok fazla zarar görmemesi ve bulundurduğu tarihi yapıların aslını korumuş olması. Zaten şehir merkezine adım attığınızda muhteşem yapılar sizleri karşılıyor olacak. Özellikle son yıllarda artan turist yoğunluğu da bu güzel şehrin Avrupa'da en çok görülen şehirler arasında olmasını sağlamış.

Ülkenin para birimi Çek Korunası ve Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'ne girdikten sonra kendi para birimini kullanmaya devam etmiş. Aralık 2016 itibariyle 100 Çek korunası : 13, 56 TL yapıyor. Çok pahalı bir şehir mi? diye soracak olursanız, hayır. Prag çok pahalı bir şehir değil. Çoğu yeri yürüyerek gezebilir ve bütçenize uygun restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

czech koruna
Kağıt Çek Korunası ve madeni paralar. 100 CZK : 13-14 TL yapıyor..

Havaalanına iniş yaptıktan sonra, hemen terminal içerisinde bulunan döviz bürolarından az miktarda Çek Korunası almanızda yarar var. Az miktarda diyorum çünkü terminalde bulunan döviz büroları oldukça düşük kurlardan para bozuyor. Şehir içinde komisyon almayan veya düşük komisyon alan yerleri tercih edebilirsiniz. Bazı yerlerde 100 dolar bozduranlara sıfır komisyon uygulanıyor. Yine de dikkat etmek lazım. ATM'lerden para çekerken ise bankaların uyguladığı komisyon ve günlük kur farklılık gösterebilir. Mesela ben, Akbank banka kartım ile Unicredit Bank ATM'sinden 3000 Çek korunası nakit çektim ve sıfır komisyon uyguladı ancak kendi bankam olan Akbank 8-9 TL lik bir komisyon aldı. Ayrıca parayı çektiğim bankanın uyguladığı kur düşüktü. Bu yüzden mecbur kalmadıkça pek ATM'lerden para çekmeyin derim.

2016 Kasım itibariyle Prag şehir merkezinde farklı döviz bürolarında kurlar şu şekilde:

Unicredit Bank ATM  1 usd: 23,32 CZK gibi bir düşük kur veriyor
Huspak/Narodni Exchange 1 euro: 26,10 CZK ve 100 euro için sıfır komisyon
Karlova/EuroChange  1 euro : 27 CZK  ve 50 Euro için 270 CZK komisyon ( yuh bu baya fazlaymış, buradan kesin para bozdurmayın)

prag gezi notlari
Prag'ın farklı bölgelerinde döviz bürolarından kur oranları..


Prag'da Ulaşım :

Eğer Prag'a sıcak aylarda gidecekseniz en iyi ulaşım yöntemi yürüme olacaktır. Çünkü, Prag şehir merkezi biraz küçük ve fazla dağılmamış bir görüntüye sahip. Ancak daha uzun mesafelere gidecek olursanız bu sefer de gelişmiş metro ağı ve diğer toplu taşıma sistemlerini kullanmanızı öneririm. Üstelik entegre olmuş sistem ile alacağınız bir bileti aktarma yaparak diğer ulaşım araçlarında da kullanabilirsiniz.

prag gezi rehberi
Şehir içi ulaşımda kullanılan toplu taşıma biletleri. 24 saatlik bilet 110 CZK

Prag'da en hızlı ve güvenilir ulaşım sistemlerinden ilki metro. İstasyon girişinde bulunan biletmatiklerden otomatik olarak biletinizi alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Biletinizi alırken mutlaka geçerlilik süresini kontrol edin ve turnikeden geçerken hemen yan tarafta bulunan bilet okuma yerine biletinizi tutun. Bu sistem ile biletiniz hangi saat ve tarihte kaç defa kullanıldığı otomatik işaretleniyor ve herhangi bir görevli biletinizi sorduğunda bu bilgilere göre işlem yapıyor. Eğer tarihi geçmiş veya yanlış bir bilet kullanıyorsanız size ceza kesiyor.

Biz de uyanıklık yapıp birkaç defa eski bilet ile bindik ama son gün maalesef bilet görevlilerinin metro çıkışındaki kontrollerine yakalandık. Görevli biletlerimize baktı ve benim biletimin süresinin dolduğunu, 800 CZK yani 110 TL ceza ödemem gerektiğini söyledi. Biletimi yeni aldığımı ve en azından indirim yapmasını rica ettim ama haliyle adam bu numarayı yemedi :) Siz siz olun Prag'da metroya binerken biletinizi alın, sürprizlerle karşılaşmayın. Bu arada ceza yedikten sonra görevli memur, 24 saat geçerli yeni bir bilet verdi. Sanırım ceza yiyenler için ufak bir hediye olarak sunulan bir hizmet :)

prag gezi notlari
Gelişmiş metro sistemi ile ulaşımı rahatça sağlayabilirsiniz.


Ben yer altından gitmeyi sevmiyorum, şöyle meydanları göreyim biraz daha yavaş gideyim derseniz ise o zaman tramvay sistemini kullanabilirsiniz.

Otobüsler ise genellikle yerel insanlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Gece geç saatlere kadar ve ayrıca geceden sabaha kadar çalışan otobüsleri görebilirsiniz. Toplu taşımada kullanılan biletler burada da geçerli.


Konaklama :

Prag'a gelen turistler 5 yıldızlı lüks otellerden, düşük bütçeli hostellere kadar birçok konaklama imkanından yararlanabiliyor. Bizim kaldığımız bölge prag-8 Florenc metro istasyonunun hemen yakınındaydı.  Biz buradan dolaşarak, bazen de metroyu kullanarak yaklaşık 2km uzaklıktaki Old Town Square'e ulaşmayı tercih ettik. Çoğunlukla otellerde kahvaltı fiyata dahil oluyor. Ancak eğlencenin olduğu, merkeze daha yakın Prag-1 bölgesinde konaklama fiyatları daha pahalı ve turistler tarafından daha çok tercih ediliyor. Prag-8 bölgesinde konakladığımız B&B Hotels Prague , hem metroya yakınlık hemde kahvaltı dahil gecelik 60 TL'lik uygun fiyatı ile benim tercihim oldu. Ancak yaz aylarında muhtemelen bu fiyatlar yükseliyordur. Aylar öncesinden Booking.com ve Hostels.com adreslerine girip, kampanyalı fiyatlar ile bütçenize uygun alternatifleri araştırabilirsiniz..


prag manzaralari
 Florenc'den güzel bir cadde manzarası.


Prag'a ne zaman gidilir ?

Aslında 4 mevsimde görülebilecek bir şehir Prag. Kış ayları oldukça sert geçiyor ve yoğun kar görebilirsiniz. Dondurucu soğuklar maalesef hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Sıcaklık eksi derecelerde.

Bahar ayları ise ortaya çıkardığı renkler itibariyle harika bir görüntü oluşturuyor Prag'da. Turistlerin çoğu seyahat için mart ile eylül ayının sonuna kadar olan dönemi tercih ediyor. Yaz ayları sıcaklığı ise 25-30 derece arasında.


Prag'da Gezilecek Yerler

Old Town Square :

Eski Kent Meydanı, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da, Staromestske Namesti caddesinde tarihi bir meydan. Burası Wenceslas Meydanı ile Charles Köprüsü arasında bulunuyor. Meydana geldiğinizde birçok farklı mimari eseri görebilirsiniz. Church of Our Lady before Tyn olarak bilinen Tyn Kilisesi, 80 mt yükseliğindeki kuleleri ile 14. yüzyıldan beri bu bölgenin ana kilisesi konumunda ve Prag'ın dikkat çeken mimari yapıları içinde yer alıyor. Bu kilisenin önündeki meydanda, sokak müzisyenleri ve sanatçıların etkinliklerini izleyebilirsiniz. 


prag gezi rehberi
Astronomik Saat Kulesi'nden Tyn Kilisesi ve meydanı.

Prag Astronomik Saat Kulesi :

Prague Orloj yada diğer adıyla Prague Astronomical Clock olarak bilinen Astronomik Saat Kulesi; eski belediye sarayında bulunan orta çağ astronomik saatidir. Saat ilk olarak 1410 yılında kurulmuş ve dünyadaki en eski 3. astronomik saat olduğu biliniyor. Saatin arka planında ortadaki mavi daire Dünya'yı temsil ediyor ve mavinin üzerindeki kısım ise Gökyüzü olarak tanımlanmış. Saatin içinde bulunan mekanik Güneş, gün boyunca arka planda bulunan mavi kısmın üzerinde bulunuyor ve gün batıp karanlık olduğu zaman ise kırmızı renkli kısım üzerine yerleşiyor.

prag gezi yazisi
Birçok turist, Prag Astronomik Saat Kulesi'nin önünde figürlerin hareket edeceği zamanı bekliyor.


Astronomik Saat'e bakıldığında 4 figür görülüyor. Bunlardan ilki, saatin solunda,Vanity olarak adlandırılan elinde ayna olan bir figür. Hemen yanında, çantası içinde altın bulunan açgözlü bir peri var. Diğer tarafta ise, ölümü temsil eden ve saat başı çana vuran bir iskelet bulunuyor. Son olarak iskeletin yanında elinde telli bir çalgı ile şarkı söyleyen ve dünyevi zevki temsil eden bir figür görülüyor. İskelet çanı çaldığı zaman diğer figürler başlarını sallamaya başlıyor ve meraklı turistler de bu gösteriyi izlemek için ellerinde telefon ile dakikalar boyunca bekliyor. Açıkçası biz hava soğuk olduğu için pek bekleyemedik, ancak gün içerisinde bu bölgeden 2-3 defa geçtiğimiz için saatin aksiyonunu görme şansımız olmuştu.

Şöyle güzel bir Prag manzarası göreyim,fotoğraf ve video çekeyim derseniz eğer, size tavsiyem Astronomik Saat Kulesi'ne çıkmanız. Saate baktığınız kısmın hemen altında bulunan yerden biletinizi alıp, dışarıda yine soldaki bölümde müze giriş yerinden biletinizi göstererek kuleye girebilirsiniz. Biz sezon dışında gitmemize rağmen oldukça uzun süre sıra bekleyip vakit kaybettik. Sabah erken saatlerde gitmenizde yarar var. Ancak yukarıda harika bir şehir manzarası sizleri bekliyor :) Kuleye giriş ücreti ise 180 CZK


prag seyahat yazisi
Astronomik Saat Kulesi'nden  Prag şehir manzarası


Old Town Meydan'ında bulunan bir diğer kilise ise St. Nicholas kilisesi. Aslında esas St. Nicholas Kilisesi Mala Strana'da ve daha büyük. Burası ise yine aynı adla fakat biraz daha normal bir kilise. Görülmeye değer. Giriş ücretsiz.

prag gezi rehberi
Saat Kulesi'nin hemen arkasında St. Nicholas Kilisesi yer alıyor.

Old Town Meydanı'nda Paskalya ve Noel zamanlarında orta çağ havasını andıran pazarlar kuruluyor. Kurulan bu pazarlar Çek Cumhuriyeti'nde kurulmuş en büyük yılbaşı pazarlarından birisi oluyormuş. Ayrıca eski kent meydanında büyük bir ağaç süsleniyor ve müzik sistemi kurulup turistlerin güzel vakit geçirmeleri sağlanıyor.Alman,Rus,İngiliz ve İtalyan turistler her yıl bu pazarları ziyaret edenler arasında.

Old Town Square ulaşım nasıl sağlanır?

Bulunduğunuz bölgeden metroya binerek Mustek istasyonu ve Staromestska istasyonlarından birinde inip 10 dakika yürüyerek meydana ulaşabilirsiniz.

Rudolfinum :

Old Town bölgesinde, Vltava Nehri kıyısının hemen yanında Palach Meydanı'nda yer alan bu bina, güzel sanatlar galerisi ve müzik oditoryumu olarak kullanılıyor. 

Rudolfinum, 1946'dan bu yana Çek  Flarmoni Orkestrası'na ev sahipliği yapıyormuş. Ayrıca her yıl mayıs ve haziran aylarında düzenlenen Prag uluslararası bahar müzik festivalinin ana mekanlarından birisiymiş. Eğer bu aylarda gelmeyi düşünüyor ve müzik dinlemeyi seviyorsanız, güzel bir festival sizi bekliyor olabilir.

prag fotograflari
Rudolfinum, Palach Meydanı'nda Vltava Nehri manzaralı güzel bir mimari yapı.


Rudolfinum binasının bulunduğu bölgeye ulaşmak son derece kolay. Staromestska metro istasyonundan yürüyerek 2-3 dakikada , Old Town meydanından ise 5 dakikalık yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Binanın önünde broşür dağıtıp,turistlere gerekli bilgileri veren kişiler bulunuyor. Dilerseniz belli bir ücret karşılığında sadece içeriyi dolaşabilirsiniz.

Manesuv Most / Manesuv Köprüsü :

Rudolfinum binasının Vltava Nehrine bakan kısmında yer alan bu köprü, yaya ve araç trafiği için kullanılıyor. Manesuv Köprüsü'nden sol tarafa baktığınızda Charles Köprüsü'nü, karşıya baktığınızda ise yükselen Prag Kalesi'ni görüyorsunuz. Hemen altta ise akan Vltava Nehri. Harika bir manzara eşliğinde bol bol fotoğraf ve video çekebilirsiniz :)

prag gezi fotograflari
Manesuv Köprüsü'nden Prag Kalesi manzarası


Charles Bridge / Karl Köprüsü :

Çekçe Karluv Most olarak adlandırılan Charles Köprüsü, Prag'ın en çok turist çeken noktalarından biri diyebilirim. Köprüye daha adım atmadan yaya trafiği başlıyor :) Araç girişinin olmadığı Charles Bridge, Vltava Nehri'nin üzerine kurulmuş ve toplam uzunluğu 516 metre.  Kral 4.Karl  tarafından 1300'lü yılların sonlarında yaptırılan köprü, Çek Cumhuriyeti'nin simgeleri arasında bulunuyor. 

Köprüde yürürken sağlı sollu toplam 30 heykel göreceksiniz. Vaktiniz olursa bol bol fotoğraf ve video çekmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu heykeller ve köprü üzerinde müziğini icra eden sokak müzisyenleri, harika bir atmosfer yaratıyor..

prag gezi fotograflari
Köprünün hemen girişinde kule sizleri karşılıyor..


Ayrıca yine yol boyunca bol bol ressam ve seyyar satıcılar sıralanmış durumda. Biz hem gündüz hem gece köprüyü dolaşma fırsatı bulduk. Gerçekten gecesi de farklı, gündüzü de ayrı bir etkileyici Charles Köprüsü'nün.

Köprüye ulaşım yine çok kolay. Metro ile Staromestska metro istasyonunda inip, yaklaşık 5-6 dakikalık yürüyüş ile köprüye ulaşabilirsiniz. Biz Florenc bölgesinde kaldığımız için ulaşımı metro ile ara sıra da yürüyerek sağladık.

prag gezi rehberi
Charles Köprüsü'nde yol boyunca birçok heykel görebilirsiniz.


Prag Kalesi :

Gelelim Prag'ın en ünlü yapısı, dünyanın en büyük antik kalesi; Prag Kalesi'ne.

prag gezi notlari
Charles Köprüsü'nden Prag Kalesi'nin güzel bir manzarası


Kale, Vltava Nehri'nin sol kısmında yüksek bir noktada, 9. yüzyılda yapımına başlanmış ve 1500'lü yıllara kadar devam etmiş.Bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise; birçok savaş ve yangın geçirmiş olması.  Bir zamanlar Bohemya ve Roma Kralları'na ev sahipliği yapan Prag Kalesi, bir çok kısımdan oluşuyor. Yani öyle içeri gireyim hemen dolaşayım gibi bir seçeneğiniz yok. İçeride bulunan bölümler şöyle;

prag kalesi fotograf
Prag Kalesi içerisinde yer alan St. Vitus Katedrali


Old Royal Place, The story of Prague, Basilica of St. George, Treasury of St. Vitus Cathedral, Golden Lane, Prague Castle Picture Gallery, Powder Tower, St. Vitus's Cathedral, Rosenberg Palace, South Tower of St. Vitus Cathedral.

prag kalesi fotograf
Old Royal Palace içinden bir bölüm.


Bu bölümlerde zonlara ayrılmış durumda. İçeride bulunan turist bilgi merkezinden bilet alırken hangi zonu istediğinizi görevliye söyleyip buna göre bilet alıyorsunuz. Biz A bölgesi turunu almıştık. Birçok yeri görebiliyorsunuz. En azından önemli 6-7 yerin çoğunu gördük. Bilet fiyatı kişi başı 180 CZK

prag gezi yazisi
1916-1917 yılları arasında Franz Kafka'nın da kaldığı konaklar; Golden Lane


Prag Kalesi'ne daha girmeden bir üst-baş arama noktasından geçiyorsunuz. Oldukça ciddi arıyorlar, şaka falan değil. Üzerinizde ne varsa bakıyorlar. Metal eşya,kemer,toka vs. bulurlarsa tekrar arıyorlar. Böyle sağlam bir kontrol var girişte.

Prag Kalesi'ne ulaşım

Kale'ye ulaşım oldukça kolay diyebilirim. Kale'nin yakınında Kralovsky, Letohradek, Prazsky Hrad ve Pohorelec  tramvay durakları ile Malostranska ve Hradcanska metro durakları bulunuyor. Bir çok turist Malostranska metrosunu ve 22 numaralı tramvayı kullanıyor.


prag gezi rehberi
Prag Kalesi için ulaşım güzergahları
Mala Strana :

Prag-1 bölgesinde bulunan Mala Strana, Vltava Nehrinin sol kesiminde güzel mimari eserleri barındıran bir alan. St. Nicholas Kilisesi, Lennon Duvarı, Aşk kilitleri ve Franz Kafka Müzesi ile Prag'a gelen turistlerin gezilecek yerler listesine eklediği bölgelerden biri.

prag gezi rehberi
Mala Strana'dan Vltava Nehri'nin harika manzarası


Malastranska metro durağında inip St. Nicholas Kilisesi'nin bulunduğu merkeze yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz veya Charles Köprüsü'nden yürümeye başlayıp doğruca yine kilisenin olduğu bölgeye ulaşmanız mümkün.

St. Nicholas Kilisesi :

Mala Strana'nın hemen merkezinde ,Avrupa'da ki en büyük Barok kiliselerinden birisi. Yapımı 1735 yılında  Kilian Dientzenhofer tarafından tamamlanmış. İçeri girdiğimizde beni etkileyen görüntülerden biri, tavanda bulunan resimler ve muhteşem avizelerdi.

prag gezi notlari
Kilise'nin içinde bir çok tablo ve heykel bulunuyor.


Tavanda bulunan resimler St. Nicholas ve St. Benedict'in yaşamından sahneleri anlatıyor. Oturup dakikalarca izliyor insan :)
Yine içeride Mozart'ın Prag'da bulunduğu zamanlarda çaldığı piyano ile St. Nicholas heykeli, görülebilecek eserlerden. Ulaşım için Malastranska metro durağında inip yürüyerek, 12 veya 22 nolu tramvayları kullanarak Malastranska Nam durağında inerek ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 70 CZK

prag seyahat yazisi
St. Nicholas Kilisesi'nden genel bir görünüm

Lennon Duvarı :

Prag'a yolu düşen çoğu turistin mutlaka uğrayıp fotoğraf çektirdiği bir duvar. 1980 yılında The Beatles grubunun üyesi John Lennon'ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle, bu duvar bir simge haline gelmiş. Duvarın önüne gelenler, John Lennon anısına ve dünya barışı adına sevgi mesajları yazıyorlar, resimler çizip bol bol fotoğraf çektiriyorlar.

prag gezilecek yerler
Lennon duvarı önünde bir çok sokak müzisyeni The Beatles'ın parçalarını seslendiriyor. 


Aşk kilitleri :

John Lennon Duvarı'ndan ayrılıp, hemen yol üzerinde bulunan ufak köprünün olduğu yere geldiğinizde, binlerce aşk kilitlerinin olduğu demir parmaklıkları görebilirsiniz. Kilitlerin üzerlerinde çiftlerin isimleri ve mesajları yazıyor. Buradaki Aşk Kilitleri'nin benzeri, Dünya'nın farklı yerlerinde de bulunuyor. Paris,Roma ve Viyana bunlardan bazıları..

prag gezi notlari
Mala Strana'daki Aşk Kilitleri 
National Museum /  Prag Ulusal Müze :

Narodni Museum olarak bilinen Prag Ulusal Müze, Vaclav Meydanı'nda bulunuyor. 2015 yılından bu yana restorasyon çalışmaları devam eden müze binası, geçici olarak hemen yan taraftaki bir başka binaya taşınmış. İçerisi 5 kattan oluşuyor. İlk katta Kongre Merkezi ve büyük bir salon var. Salon içerisinde retro sergisini dolaşabilirsiniz.

prag gezi rehberi
İlk katta yer alan Retro sergisinde birbirinden ilginç kıyafet araçlar görebilirsiniz.


50'li yıllardan günümüze kadar ülkede giyilen kıyafetlerden, oyuncaklara ve kullanılan araçlara kadar bir çok eşyayı ve aracı daha yakından görme şansınız var. Bir üst katta ise Çek Cumhuriyeti'nin ünlü mimarlarının projeleri,çizimleri bir salonda sergileniyor.

prag gezi notlari
Bir zamanlar Çek Cumhuriyeti'nde giyilen kıyafetler ve eşyalar


Müzenin 4. ve 5. katlarında ise Nuh'un Gemisi sergi salonu yer alıyor.Gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken bir bölüm diyebilirim. Dünya'nın neredeyse her tarafından birçok farklı hayvanın maketleri ve iskeletleri burada görülebilir. Örümcekler,böcekler,sibirya kaplanı,kutup ayısı,balıklar ve hatta bir dinazor iskeleti görülebilecek türler arasında.

prag seyahat
Dünyanın bir çok yerinden toplanan örümcek,böcek ve kelebek arşivleri ile Nuh'un Gemisi sergisi 


Müzeye giriş 200 CZK ve ulaşım için en kolay yol, metroya binip muzeum istasyonunda inmeniz gerekiyor.Dans Eden Ev :

Prag gezi yazılarını araştırırken turistlerin en çok fotoğrafını çektiği yapılardan birisinin Dans Eden Ev olduğunu öğrendim.Binaya yakın bir noktadan bakıldığında pek bir şey anlaşılmıyor ama biraz uzaklaşıp , nehrin olduğu noktadan gözlemlendiğinde, dış cephenin yanlarından basık , aşağıya doğru genişleyen bir mimari yapı olduğu görülüyor.

prag gezilecek yerler
Prag'ın ünlü Dans Eden Ev'i,  Tancici Dum


Çekçe Tancici Dum olarak adlandırılan Dans eden Ev, aslında Hollanda sigorta şirketi Nationale Nederlanden'ın inşa ettirdiği bir bina. Bu bina içerisinde galeri,restoran,bar ve otel bulunuyor.

Prag-2 bölgesinde, Jiraskovo namesti caddesinin nehre bakan kısmında bulunan binaya ulaşım için 176-504-510 nolu otobüsleri kullanabilir veya Karlovo Namesti- B metro durağında inip 5 dakikalık yürüyüş ile caddeye ulaşabilirsiniz.


Vysehrad :

Vysehrad, Prag'da Vltava Nehri üzerinde bir tepede,10. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir kaledir. Alan içerisinde St. Peter ve St. Paul Bazilikaları ile bir zamanlar çek tarihine damga vurmuş ünlü isimlerin mezarlarının da bulunduğu Vysehrad Mezarlığı yer alıyor. İlginç bir yer ve turistlerin uğrak yerlerinden. Vaktiniz olursa gezi programınıza eklemenizi öneririm.

prag gezi rehberi
St. Paul ve St. Peter Bazilikaları


Kırmızı  renkli C metro hattını kullanarak Vysehrad durağında inip ufak bir yürüyüş ile Vysehrad'ın kapısına varabilirsiniz. Biz Ulusal Müze'den Vltava Nehri'ni takip ederek yaklaşık 30 dakikada yürüyerek gitmiştik. Soğuk mevsimde pek yürümenizi tavsiye etmem :)

prag seyahat notlari
Vysehrad Mezarlığında bulunan ünlü Çek yazar Antonin Marek'in mezarlığıLetna Park :

Prag'da Letna Tepesi'nde yer alan Letna Park, Çekçe Letenske sady olarak adlandırılıyor. Tepeden baktığınızda Vltava Nehri'ni ve  Prag'ın muhteşem manzarasını göreceksiniz :)

prag gezi rehberi
Letna Park'dan Vltava Nehri manzarası


Letna Parkı içerisinde bol bol yeşilliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Yürüyüş alanları, bisiklet parkurları, bol ağaçlar,sincaplar ve temiz hava. Prag'da dolaşırken buraya gelip ufak bir mola vermeli ve şöyle güzel bir tur atmalısınız :) Dilerseniz spor da yapabilirsiniz. Daha uygun mevsimlerde özellikle bahar ve yaz aylarında piknik yapanlar, güzel manzarası ve şehrin gürültüsünden uzak olması nedeniyle burayı tercih ediyor.

Birşeyler içeyim diyorsanız, Letna Beer Garden ve yemek için ise hemen arkasında bulunan Letensky Zamacek tercih edilebilir.

prag gezi yazisi
Sonbahar renkleri ile  Letna Park 


Cechuv Köprüsü'nü geçtikten hemen sonra parka girebilirsiniz. Ayrıca Malostranska metro durağında inip yürüyerek de ulaşım mümkün. 24 saat açık olan parka giriş ücretsiz..Prag'da neler yenilip içilebilir ?

Çek'lerin bolca et ve hamur işi tükettiğini söylemem gerekiyor. Eğer vejeteryansanız bunu dikkate almanızda yarar var :) Özellikle domuz eti,mantar,lahana,hamur ve yemeklerin yanında bira oldukça fazla tüketiliyor.  Ayrıca Fransız, İtalyan, Hint, Çin ve Thai restoranlarını da birçok yerde görebilirsiniz.

prag gezi rehberi
Prag'ın yöresel yemeklerini mutlaka denemelisiniz.


Smazeny Syr olarak adlandırılan "Kızarmış Peynir", çek restoranlarında en çok tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. Ekmek üzerinde, patates cipsi ve mayonez ile servis ediliyor. Yine Çeklere özgü galeta unu ile kızartılmış tavuk veya domuz eti ile yapılan şnitzel bir diğer tercih edilen yemek.

Ünlü Çek İçecekleri :

Çek Cumhuriyeti denilince akla ilk gelenlerden biri ünlü Çek biraları oluyor. Özellikle Plzen şehrinde bulunan bira fabrikaları ve üretilen pilsener biraları oldukça ünlü. Prag'a geldiyseniz yaklaşık 40 dk uzaklıktaki bu kente giderek güzel bir tur gerçekleştirebilirsiniz.

Oldukça fazla bira çeşidi bulunuyor. Marketlere girdiğinizde raflarda onlarca bira markasını görebilirsiniz. Ayrıca çok çok ucuzlar. Fiyatları 2-3 tl arasında değişiyor.

prag gezi notlari
Türkiye'de 6,5 TL olan Kozel, Prag'da marketlerde 2,5 TL

Bilinen markalar ise şöyle;

Krusovice, Kozel, Pilsner urquell, Staropramen Lager, Gambrinus


prag gezi blog
Krusovice ve Pilsner Urquell


Pilsener'den sonra yine çok tüketilen Becherovka ise, Karlovy Vary'de üretiliyor. Şehrin bulunduğu bölge aslında termal kaplıcaları ve şifalı suları ile ünlü bir yerleşim yeri. Zamanında kralın hastalığı için üretilen bu içki, halk tarafından da o zamanlar çok tüketilmiş. İçkinin alkol oranı çok fazla olduğu için, soda veya meyve suyu karıştırılarak içiliyor.

prag gezi rehberi
Karlovy Vary'de üretilen ünlü Becherovka içkisi 


Dünyaca ünlü Absinthe ise, Türkiye'den çoğu kişinin yurtdışına çıkan akraba, eş, dost, tanıdıklarına;  " Yav bana da 1 şişe Absinthe getirebilir misiniz?" diye sipariş yaptığı meşhur içki olarak tanınıyor:) Solucanlısından yüksek alkollüsüne kadar farklı alternatifleri bulunan Absinthe, halüsinasyon etkisi yarattığı için birçok ülkede satışı yasaklanmış durumda. Tüketirken dikkat edilmesi gerekiyor.


Prag'da Alışveriş

Prag'da birçok noktada özellikle Eski Meydan'ın olduğu bölgede, hediyelik eşya dükkanlarını görebilirsiniz. Çikolata dükkanları, magnet, tişört ve kukla satan yerler turistlerin en çok uğradığı alışveriş noktaları. Çek Cumhuriyeti'ne özgü ne alınabilir? diye soracak olursanız; Kukla oyuncaklar, Çek lal taşı ve kristal eşyalar.

prag gezi rehberi
Prag'da sevdikleriniz için çikolata alabileceğiniz güzel dükkanlar bulunuyor.


Namesti Republiky ve Vaclavske Namesti bölgeleri arasında bulunan birçok alışveriş merkezi ise Prag'a gelen turistler için güzel alternatifler oluşturuyor. Paladyum, Novy Smichov,Slovansky Dum önemli merkezlerin başında geliyor..

Prag ile ilgili sormak istediğiniz sorularınızı hemen alt kısımda bulunan "Yorum Yaz" bölümüne iletebilirsiniz. Bir sonraki Kaçış Hayali gezi yazısında görüşmek dileğiyle :)
Yorumlar

  1. merhaba, ulaşım konusunda özellikle metro kullanırken bilet almak zorunlu mu. Bazı seyahat bloglarında bilet almadan binilebiliyor diye okumuştum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba. prag'da ulaşımı sağlarken bilet almanız gerekiyor. Özellikle metroyu tercih edecekseniz, 24 saat geçerli bir bilet alıp aktarmaları kullanabilirsiniz. Prag Card ise hem ulaşım hemde müze vs gibi turistik yerlere girerken avantajlı olabilir. Eğer sıcak aylarda gidecek olursanız ve konaklama yaptığınız yer prag-1 bölgesinde ise yürüyerek de dolaşabilirsiniz.

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Koh Samui | Gezi Notları