Singapur | Gezi NotlarıSingapur seyahatLangkawi'den harika anılar ile ayrılıyoruz. 2 gün biraz az geldi ama Malezya'ya yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

Güneydoğu Asya'da son durağımız Singapur. Artık Langkawi'den Singapura gideceğimiz için yeni bir heyecan başlıyor. 

Singapur'a varmadan önce ülke hakkında genel bilgileri gözden geçirmek iyi olabilir..

Singapur, Malezya'nın güneyinde oldukça küçük bir şehir devleti ve cumhuriyet ile yönetiliyor. Ziyaret ettiğimiz diğer ülkeler Tayland ve Malezya gibi Singapur'da tropikal iklime sahip. Bizim bulunduğumuz temmuz ayında oldukça nemli ve sıcaktı. Aniden bastıran yağışlara denk gelebilirsiniz, yanınızda yağmurluğunuzun bulunmasında yarar var. Ancak esas şiddetli yağışlar Kasım-Ocak ayları arasında görülen muson yağmurları..

Yıllar önce tropikal ormanlarla kaplı olan Singapur, hızlı yapılaşma ile bu güzel ormanların yaklaşık %70-80'ini malesef kaybetmiş. Böyle olunca haliyle tarım ve hayvancılık yapılamayan Singapur'da dışa bağımlı hale gelmiş. Marketlere girdiğinizde neredeyse her ürünün yurtdışından geldiğini görüyorsunuz.

Singapur gezi rehberi
Singapur Bayrağı


Yaklaşık 6 milyon nüfusu olan Singapur'da çoğunluğu Çin'den gelenler oluşturmuş. Yine Malay ve Hint'liler bu güzel ada ülkesinde yaşayan diğer topluluk. Böyle farklı ülkelerden insanların olması dil çeşitliliğini de artırmış haliyle. Resmi dil olarak Malayca, Mandarin dili ve İngilizce konuşuluyor. Singapur genç nüfusun yoğunlukta olduğu bir devlet olduğu için İngilizce bilmeyen yok diyebilirim. Neredeyse her yerde konuşuluyor. Ayrıca böyle genç bir nüfusun olması ve gelişmeye devam etmesi diğer Asya ülkelerine göre okur-yazar oranının % 95 seviyesinde olmasını sağlamış. Gerçekten harika !

Ülkede kullanılan para birimi Singapur Doları. Aralık 2016 itibariyle 1 Singapur Doları: 2,44 TL yapıyor. Bol bol banka,döviz büroları mevcut. Türkiye'ye göre biraz pahalı bir yer diyebilirim. Markete girdiğinizde ufak bir suyun 4-5 lira, Cipsin 8-10 tl, olduğunu görünce muhtemelen biraz isyan bayraklarını çıkarabilirsiniz :) 

Türkiye'den Singapur'a nasıl gidebilirim ?

İstanbul'dan Singapur'a aktarmasız uçuşlar bulunuyor. THY veya Singapur Havayolları ile yaklaşık 11 saatlik bir uçuş ile varabilirsiniz.  Ayrıca aktarmalı gitmek isterseniz ise; Qatar, Emirates, Etihad veya diğer havayollarını araştırabilir, ortalama 15-20 saatlik bir yolculuk ile Singapur'a gidebilirsiniz.

Bizim gibi Malezya veya Tayland'dan gitmek isterseniz ise Tayland'dan 2,5 saatte, Malezya'dan ise yaklaşık 1 saatte Singapur'a varıyorsunuz.

Singapur Changi Havaalanı : Güneydoğu Asya'nın en büyük ve Skytrex tarafından arka arkaya aldığı ödüller ile dünyanın en iyi havaalanı durumunda. Singapur Havayolları, Scoot, TigerAir, Jetstar, Silkair gibi birçok firmaya ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl 55 milyon yolcu bu havaalanına inmiş. Dediğim gibi çok büyük bir havaalanı. 3 terminal var ama 2 terminal daha eklenecek yakın zamanda. Ayrıca güvenlik de oldukça iyi sağlanıyor.

Singapur, Türk vatandaşlarına vize uyguluyor mu ?

Hayır. Türkiye'den Singapur'a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının 30 güne kadar olan turistik gezileri vizeden muaf tutuluyor. Seyahat edeceklerin yanlarında en az 6 ay süreli pasaport, otel rezervasyonu ve gidiş dönüş uçak biletlerinin olması gerekiyor.

Biz Singapur Havaalanı'nda ülkeye ilk defa giriş yapacağımız için yaklaşık 30-40 dakika boyunca pasaport memurları tarafından bekletildik. 3 kişilik bir gruptuk ve pasaportlarımız alınıp bize beklememiz söylendi. Ardından görevli bir memur gelip bize birçok soru sordu. "Niçin geldiğimiz, nerede kalacağımız, çalışıp çalışmadığımız, buradan sonra hangi ülkeye gideceğimiz?" gibi birçok klasik sorular yöneltti. Bizde oldukça sıcak kanlı bir şekilde bütün sorulara cevap verdik tabi. Aslında yanımızda bulunan otel konaklama rezervasyonu, dönüş uçak biletleri, seyahat sigortaları görevli tarafından kontrol edilince pek bir sorun kalmadı. Özellikle Türkiye'den vize istemeyen ülkeler bazen böyle kontroller yapabiliyor. Tayland ve Malezya'da hiçbir sorgulama olmadan rahat bir şekilde vize almıştık. Yanınızda her ihtimale karşı dökümanların fotokopileri bulunsun. Herhangi bir sorun olduğu zaman bu belgeleri gösterip, ülkelerinde kalıcı olarak kalmayacağınızı kanıtlayabilirsiniz  :)

Ehh, artık vizeleri de aldık. Şimdi sırada Singapur doları almaya geldi. Elimizdeki dolarları ringitleri nasıl bozdurabiliriz? diye hemen havaalanında bulunan döviz bürolarına bakıyoruz. Burada kurlar muhtemelen düşük olacağı için pek fazla para kaptırmamak gerekiyor. Taksiye,metroya yetecek kadar Singapur Doları alıp, şehir merkezinde tekrar kontrol etmelisiniz.


Singapur gezi rehberi
Singapur'da yürürken temiz caddeler ve yüksek binalar bolca karşınıza çıkacak :)

Singapur'da ulaşım nasıl sağlanıyor?

Merak etmeyin. Singapur kaybolacağınız bir şehir değil. Niye mi? Çünkü hem küçük bir şehir devleti, hemde gelişmiş metro sistemi ile gideceğiniz çoğu yere ulaşabiliyorsunuz. Okuyacağınız bir çok seyahat blogunda Singapur'un modern ulaşım sistemini mutlaka duyacaksınız.

Bulunduğumuz 3 gün içinde neredeyse her gün metroyu kullandık ve oldukça rahattı diyebilirim.

Singapur Havaalanı'nda terminaller arası geçiş için ufak bir tren sistemi bulunuyor. MRT denilen ( (The Mass Rapid Transit ) metro ise Terminal-2 de bulunuyor. Eğer bizim gibi 2-3 günlük bir gezi planlıyorsanız MRT istasyonunun hemen yanında "Singapore Tourist Pass" olarak satılan ve Singapur'da şehir içi ulaşımda geçerli kartlardan alabilirsiniz. Bu biletler veya kartlar ile 1,2 veya 3 günlük limitsiz şekilde ulaşım yapmanızı sağlıyor.

Fiyatlar ise;

1 günlük:  10 SGD
2 günlük : 16 SGD
3 günlük : 20 SGD


Singapur'da Konaklama Ucuz mu ?

Singapur şehir devleti olduğu için etrafındaki diğer ülkelere göre biraz daha pahalı. Özellikle bütçeli gezginlerin buraya gelmeden iyi bir araştırma yapması gerekiyor. Hem konaklama, hem dolaşılacak yerler hesaba katılırsa bütçenizi idareli kullanmanız iyi olabilir.

Singapur'da ultralüks otellerden hostellere kadar geniş bir konaklama imkanı bulunuyor. Ancak gecelik oda fiyatları biraz yüksek seviyelerde. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız Couchsurfing, Airbnb gibi platformları kullanarak konaklamayı biraz daha ucuza hatta bedavaya getirebilirsiniz.


Singapur Clarke Quay
Singapur'un ünlü Clarke Quay bölgesi. Birçok gece kulübü ve restorana ev sahipliği yapmaktadır.


Eğer yeterli bütçeniz varsa özellikle Bayfront, Orchard ve Raffles caddelerinde bulunan oteller gerçekten muhteşem. Marina Bay Sands' in efsane manzaralı havuzunda yüzemedik ama bir sonraki Singapur gezisinde belki konaklama fırsatımız olur :)


Singapur'da Dolaşılacak Yerler

Marina Bay : Singapur'un merkezinde, ticaret kuleleri ve mimari yapılar ile turistlerin en çok ilgisini çeken noktalardan biri diyebilirim. Yine bu bölgede Marina Bay Sands 'de muhteşem bir Singapur şehir manzarası bulunuyor. Ayrıca birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Tamamen ışıklandırılmış ilk gece Formula 1 yarışlarının yapıldığı yer yine burası.

Yürüyüş parkurunun olduğu bölgede gün batımını izlemek için banklara oturup muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu alan;  koşucuların , bisiklete binen, işinden çıkıp evine giden birçok kişinin ortak noktası diyebilirim. Ulaşımı ise; yine metro ile sağlayabilirsiniz. Kahverengi ile belirtilen Thomson East Coast Line hattını kullanarak "Marina Bay" durağında inmeniz gerekiyor.


Singapur Marine Bay
Marine Bay gece manzarası


Marina Bay Sands :

Hemen Marina Bay'da bulunan bu muazzam kompleks içerisinde; otel,alışveriş merkezleri, konferans salonları,lüks restorantlar,barlar,sinema salonları, sanat bilimi müzesi ve çok büyük bir kumarhane bulunuyor. Özellikle burada konaklayanların ilk tercihi otelin en üst katında bulunan açık hava havuzu ve muhteşem manzarası. Alışveriş dükkanları 10:00- 22:00 arası açık bulunuyor. Ancak Casino'ya dilediğiniz saatlerde girip çıkabiliyorsunuz. Yanınızda pasaportunuzun olması yeterli.
Gardens By the Bay :

Singapur'un merkezinde 250 dönümlük alanda kurulmuş doğal bir park.Güney ve Doğu olmak üzere parkın 2 ana alanı bulunuyor. En büyük kısım ise 130 dönüm ile güney tarafında.Bu bölgede mutlaka görülmesi gereken inanılmaz büyüklükte ağaçlar bulunuyor. Sanırım boyları 10-15 kat apartman büyüklüğünde vardır.

Gardens By the Bay 'e çoğunlukla akşam saatlerinde ziyaret etmelisiniz. Çünkü ağaçların ışıklandırılması ile birlikte ortaya harika manzaralar çıkıyor. Yanınızda fotoğraf ve video kameranız mutlaka bulunsun.


Singapur gardens by the bay
Harika manzarası ile Gardens By the Bay turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden.

Bahçenin doğu tarafında ise yemyeşil çimenler ve tropikal palmiye ağaçları gelen turistlere güzel bir piknik ortamı yaratıyor. Bizim fazla zamanımız olmadığı için maalesef piknik keyfini yapamadık :) Tabi piknik derken bizim sahillerde mangalla yapılan tarzda piknikten bahsetmiyorum. Aman kurallara uyalım lütfen :)

Gardens By the Bay içerisinde güzel tasarlanmış kahve dükkanlarından lüks restoranlara kadar birçok farklı mekanda dinlenebilir, hediyelik eşya almak için dükkanlar arasında dolaşabilirsiniz. Ayrıca her ay gerçekleştirilen etkinlikler ile konserler,yemek festivalleri ve organik pazarları ziyaret edebilirsiniz.


Singapur gardens by the bay
Gardens By the Bay içerisinde birçok etkinlik düzenleniyor. Çiçek reyonları oldukça yoğun.

Flower Dome yine Gardens By the Bay içerisinde yer alıyor. 38 metre yüksekliğinde ve 2015 yılında dünyanın en büyük cam serası olarak Guinness Dünya Rekorları'na girmiş. Akdeniz ve yarı kurak bölgelerden gelen bitkilerden oluşuyor. Ziyaret saatleri 09:00-21:00

Gardens By the Bay ulaşımı nasıl ?

Bulunduğunuz bölgeden direkt veya aktarmalar ile kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ben genellikle metro sistemini kullandım. Kahverengi Thomson East Coast Line metrosuna binerek " Gardens By the Bay " durağında inebilirsiniz.


Singapur Botanik Bahçesi :

Singapur Botanik Bahçesi, ülkenin ilk UNESCO miras alanı olarak belirlenmiş. 1859 yılında kurulan 60 dönümlük bahçe, yapılan çalışmalar ile bugünkü halini almış. Bahçeye girerken herhangi bir ücret ödemedik. Oldukça etkileyici bir park diyebilirim. Yanınızdan bisikletiyle geçenler, koşanlar, kuşları besleyenler, tur ile gelen turistler, derslerden sıkılıp bunalan öğrenciler ile oldukça yoğun bir alan.


Singapur botanik bahcesi
Singapur Botanik Bahçesi birbirinden farklı ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor.Singapur orkide bahcesi
Singapore Botanic Gardens içerisinde bizim de merak ettiğimiz  The National Orchid Garden yani Ulusal Orkide Bahçesi yer alıyor. Bahçe içerisinde tabelalara bakarak doğru yöne giderseniz yaklaşık 1,5 km yürümeniz gerekiyor.Burası 60.000 den fazla bitki ve orkidenin yer aldığı muazzam bir alana sahip.Girişte bilet almak için uzun kuyruklar yok. Her ihtimale karşı yanınızda yağmurluk bulunması iyi olabilir. Temmuz ayında gidecek olursanız ara ara yağışlara yakalanma ihtimaliniz var :) Çok fazla yürüyüp fotoğraf çekeceğiniz için zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Biz, Singapur Botanik Bahçesi'nde 2 saatten fazla kalmıştık :)

Ulaşımı yine metro ile rahatça sağlayabilirsiniz. Mavi renkli Downtown Line hattını kullanarak Botanic Gardens durağında inmeniz gerekiyor.Ziyaret saatleri ise şöyle;

Singapur Botanik Bahçesi : 05:00-12:00 ( Ücretsiz )

Ulusal Orkide Bahçesi:  08:30 - 19:00  ( Ücretli 12 TL )
Sentosa Adası :

Singapur'un en gözde eğlence merkezlerinden birisi olan Sentosa Adası'nda birçok etkinlik mevcut. Bunlardan bazıları; Universal Studios, Trickeye Museum, Okyanus Dünyası, Madame Tussauds, Yunus Adası, Sky Tower...


Singapur sentosa adasi
Sentosa Adası'ndan gün batımı manzarası


Bu etkinliklerin hepsini birden tek güne sığdırmak hem çok zor hemde oldukça maliyetli diyebilirim. Eğer bizim gibi Sentosa Adası'na sadece 1 gün ayıracak olursanız, sabahın erken saatlerinde gelip etkinliklere başlamanızı öneririm.

Universal Studios Singapore :

Sentosa Adası'nda pek fazla vaktimiz olmadığı için sadece Universal Studios 'u etkinlik listemize ekledik. Giriş ücreti maalesef biraz pahalı. 1 yetişkin 70-80 SGD yani 180-190 TL yapıyor. Bu fiyat içerisinde ise Universal Studios 'da yapacağınız bir çok etkinlik bulunuyor. İçeride 7 farklı alan tanımlanmış.

Hollywood, Sci-Fi, New York, Ancient Egypt, Lostworld, Far far away, Madagascar


Singapur universal studios
Universal Studios girişinde turistler bol bol fotoğraf çektiriyor.

İlk başta "Nereden başlayalım? Nasıl gidelim?" derken kendimizi diğer turistler gibi kalabalığın arasına karışmış olarak bulduk. Ancak çok kalabalık olduğu için her etkinlik için ayrı sıra beklemeniz gerekli ve çok fazla vakit kaybınız oluyor.İşin kötü kısmı bu maalesef :(  Her zon içerisinde alışveriş ve yemek dükkanları bulunuyor. 


Singapur sentosa adasi
Singapore Universal Studios içinde birçok farklı zon ve birbirinden eğlenceli aktivite bulunuyor.

Sokaklar içerisinde dolaşan birçok ünlü ve komik karakterle karşılaşabilir, isterseniz hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Bizlerde yakaladığımız birkaç karakter ile fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedik :)

Ayrıca adada denize girebileceğiniz plajlarda bulunuyor. Silosa, Palawan, Tanjong Beach tercih edilebilir.

Sentosa Adası'na nasıl ulaşabilirim ?

Biz Sentosa Adası'na ulaşımı yine metro ile sağladık. Mor renkli North East Line metro hattını kullanarak HarbourFront durağında inerek isterseniz Sentosa Express'e dilerseniz de 1,5 km yürüyerek Sentosa'ya varabilirsiniz. Ayrıca hem şehir manzarasını göreyim hemde Sentosa Adası'na ulaşayım derseniz Cable Car denilen teleferik sistemini kullanmanız gerekiyor.
Little İndia ve Chinatown :

Mavi renkli Downtown metrosuna atladığımız gibi doğruca Little India'ya geçiyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere ufak bir Hint bölgesi. Singapur'un genelinde olduğu gibi bu caddede oldukça temiz ve sakin. Bugün bir değişiklik yapıp kahvaltıyı burada bulunan ufak bir yemek merkezinde yapmaya karar verdik. 2 yumurta ile yapılmış omlet, 2 tost ekmeği ve salatadan oluşan kahvaltıya kişi başı 7 TL verdik. Yine bu bölgede bulunan ufak marketlere de bir göz attık. Ancak fiyatlar bazı ürünlerde cidden pahalı. Neredeyse bütün ürünler yurtdışından geliyor. Kendi ürettikleri hiçbir şey yok.


Singapur Little india
Little India 'dan bir sokak manzarası.

Buradan yani Little India metro durağından mor renkli North East Line hattına binip Chinatown durağında inerseniz ünlü Çin mahallesine gelmiş oluyorsunuz. Pek bir dolaşılacak yer yok burada ama hazır gelmişken Çin pazarını görelim dedik. Bizdeki gibi 1-2 liraya satılan hediyelik ürünlerin olduğu kalabalık bir sokağa atıyoruz kendimizi. Sağlı sollu dükkanlar ve alışveriş yapan birçok turist. Herkes halinden memnun :)
Singapur cin mahallesi
Singapur'da bulunan Çin mahallesinden bir kare.


Bu arada merak edenler için Singapur'da marketlerde satılan birkaç ürünün fiyatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1 lt su: 2,5 SGD
Orta Boy Cips : 2 SGD
Sprite 330 cl :  3 SGD
Bira 330 cl : 5 SGD

Normal yemek fiyatları ise yediğiniz bölgeye ve mekana göre farklılıklar gösteriyor.
Gardens By the Bay yanında bulunan festival alanında Food Court olarak bilinen yemek alanları bulunuyor. Burada birçok farklı kültüre ait yemekleri deneyebilirsiniz. Genelikle 1 ana yemek ve yanında içeçek ile birlikte 9-10 SGD ödüyorsunuz.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Koh Samui | Gezi Notları