Pattaya | Gezi Notları

Artık Bangkok'a veda ediyoruz. Rotamız 4 gün boyunca kalacağımız Pattaya !

Pattaya Tayland'ın en turistik şehirlerinden birisi. Başkent Bangkok'a uzaklığı 160 km ve yılda milyonlarca turist ziyarete geliyor. Şehrin en popüler yeri hatta kalbi Walking Street olarak gösteriliyor. Burası eğlence mekanlarının,gece kulüplerinin,ilginç şovların olduğu yerlerle dolu :) Ayrıca Sex turizmi yaygın olduğu için son yıllarda turist sayısında artış yaşanmış.

Pattaya'ya ulaşım:


Bangkok-Pattaya arası ulaşım otobüsler ile sağlanıyor.Bilet 108 Baht

Bangkok-Pattaya ulaşımı için otobüsü kullanıyoruz. Bangkok doğu otobüs terminali Ekamai'den kalkan klimalı otobüsler, sizi yaklaşık 2-2,5 saate Pattaya terminaline bırakıyor. Yaklaşık her 30 dakikada bir seferler bulunuyor ve ücret 108 Baht / 8,5 TL

Pattaya şehir içinde ise, pikaplara veya Tuk-Tuk'lara binip ufak bir ücret karşılığında ulaşımı sağlayabiliyorsunuz.


Nerede Kalınabilir ?


Pattaya'nın güneyi oldukça hareketli yaşamıyla turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden.


Pattaya Beach Bölgesi:

-Eğlenceli,hareketli,son derece çeşitli gece hayatı
-Birçok ucuz ve alternatifli konaklama seçeneği mevcut.
-Civarda birçok alışveriş merkezi bulunuyor.
-Pattaya Beach denize girmek ve güneşlenmek için ideal biryer değil. Biz bulunduğumuz 4 gün boyunca hiç denize girmedik. Hem kirli hemde oldukça dalgalıydı.
-Özellikle Walking Street bölgesi yetişkin olmayan bireyler için uygun olmayabilir. Dikkat edilmesi gereken bir konu.
İnternette birçok otel rezervasyon sitesinden size uygun olanları araştırabilirsiniz..Jomtien Beach Bölgesi:

-Aile ve çiftler için ideal
-Bütçeyi iyi kullanayım,şöyle orta halli bir konaklama olsun bana yeter diyenler burayı tercih edebilir.
-Güzel yemeklerin keyfini çıkarmak isteyenler için iyi restoranlar var.
-Uzun ve güzel bir plaj bulunuyor.
-Alışveriş için bol çeşitli ve ilginç ürünler bulabileceğiniz alışveriş merkezleri var.
-Jomtien bölgesi büyük olduğu için yapacağınız aktiviteler arasında uzun mesafelere dikkat etmeniz gerekiyor.


Bizim favorimiz Güney Pattaya bölgesi.Sahil yolundan yürümeye başladığınızda farklı farklı restoranları görebilirsiniz, devam ettiğinizde go-go barları ve içki içilen diğer mekanlar karşınıza çıkacak. Sahil yolunun sonuna geldiğinizde ise ünlü Walking Street'e giriş yapıyorsunuz.Bizim konaklama yaptığımız yer Walking Street'in içindeydi, bu yüzden eğlenceye ve gece hayatına oldukça yakındık. Üstelik gecelik 25tl gibi oldukça ekonomik bir fiyattı. Her bütçeye ve zevke göre kalabilecek yer bulabiliyorsunuz.

Eh Pattaya'ya geldik de, nereyi dolaşalım, napalım? diye soracak olursanız, sizlere birkaç gezilecek yer önerebilirim;

Walking Street: Pattaya Sahil yolunun sonundaki bu sokak , Tayland'ın diğer eğlence yerleri ile karşılaştırıldığında muhtemelen yanına yaklaşan başka bir yer çıkmayabilir. Saat 18:00'a kadar araç trafiğine açık olan yolun her iki tarafında hatta bina aralarında bulunan bar,gece kulüpleri,restoranlar,diskolar,go-go barlar bu saatte işletmeye kapalı durumda oluyor. Akşam saatinde ise yüksek müzik sesleri, yolda dans eden güzel dansçı kızlar ve kolunuza girip barlara,diskolara davet etmeye çalışan kişiler ile dolup taşıyor.

Pattaya'da kesinlikle görülmesi gereken Hakikat TapınağıHakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth):

Pattaya'da yapılacak etkinliklerin başında Sanctuary of Truth olarak bilinen Hakikat Tapınağı'nı ziyaret bulunuyor. Biz yoldan bir taksici ile pazarlık yapıp tapınağa öyle gittik. Grup olarak hareket ediyorsanız taksiyi kullanmak avantajlı olabilir.
Tapınağa geldikten sonra girişten alacağınız bilet ile tura başlayabilirsiniz. Extra ücret ödeyerek fil turu da yapabiliyorsunuz.

Hakikat Tapınağı'nda insan figürlerinden yaratıklara,fillerden mitolojik tanrılara kadar Tay işçiliğinin nadir örneklerini görebilirsiniz. Tapınak 1981 yılında sadece ahşap malzemeler ile yapılmaya başlanmış ve bu inşaat günümüzde de devam etmekte. Girişte emniyetiniz için baret veriyorlar.
Tapınak Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
Giriş ücreti: 500 Baht / 45 TL


Büyük Buda Tapınağı'na giriş oldukça ihtişamlı 

Wat Phra Yai: ( Büyük Buda Tapınağı)

Tapınak 1940 yılında inşaa edilmiş. Birden çok tapınağın bulunduğu kompleks ,  Pattaya ve Jomtien plajı arasında ,Pratumnak Tepesinin üzerinde, 18 metre uzunluğundaki Buda heykeli ile dikkat çekiyor. Yukarıda oldukça güzel bir manzara var.Sabah saatlerinde buraya gelirseniz daha iyi olur, aksi takdirde yüksek sıcaklık ve nem hayatı felç ediyor diyebiliriz :) Giriş ücretsiz.
Art in Paradise ( 3 boyutlu müze ):
İlginç ve komik fotoğraflar yakalayabilirsiniz.Pattaya'da hem arkadaş hem de ailenizle birlikte gezebileceğiniz güzel bir aktivite diyebilirim.Duvarlarda boyalı 3 boyutlu resimlerin üstüne veya önüne geçerek ilginç ve eğlenceli fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Biz 2 saat boyunca çok eğlendik :) 

Ziyaret saatleri: 09:00-21:00
Ücret: 500 Baht / 45 TL


Ripley ile ister inan ister inanma:
Royal Garden Plaza 3. katta bulunan Ripley, oldukça ilginç bir müze. Robert Leroy Ripley'in "ister inan ister inanma" kitaplarından esinlenerek 10 ayrı temada galeri içinde 300'den fazla sergi ile müze oluşturulmuş. Müzede ki tasarlanan yapılar gelen ziyaretçiler üzerinde 3 farklı gerçeği yani  garip,şaşırtıcı ve güzel olan durumları yansıtmak istemiş. Yani siz bu nesneler önünde dolaşırken "cidden bu kadarda olmaz, yok artık inanmıyorum" gibi şeyler düşünebiliyorsunuz. Gerçekten böyle bir şeyin var olup olmadığını, gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulayabiliyorsunuz. İşte müzenin de esas amacı bu zaten :) Biz dolaşırken oldukça zevk aldık. Bilmediğimiz ve inanmakta zorlandığımız birçok bilgi ve görüntü yakaladık.
Ziyaret Saatleri: 11:00-23:00
Ücret:650 Baht
Eğlence hayatı

İnsomnia Club : Pattaya'nın gece yaşamı oldukça hareketli. Özellikle Walking Street, dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turisti ağırlıyor ve bitmek bilmeyen dans partileri,şovları ile ilgi çekmeyi başarıyor. Walking Street'de bulunan İnsomnia Club, eğlencenin en iyi adreslerinden biri diyebilirim. İçeri girdiğinizde dans eden yüzlerce insan göreceksiniz,görevliler oldukça ilgili. Grup olarak gidip eğlenecekseniz VIP kısmına geçip gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. İnsomnia'dan alacağınız Club kartı ile vereceğiniz her siparişten belli miktarda indirim ve puan kazanıyorsunuz. Özellikle Pattaya'da fazla kalacaksınız bu kart yararlı olabilir. Genellikle Club'lar 20:00'den sonra açılıyor ama esas eğlencenin zirve yaptığı saatler gece 22:00'den sonra başlıyor. Giriş ücretsiz.
Blue Sky Station: 
Mekan 2015 yılında açılmış bir rock bar. Oldukça büyük ve açık bir canlı müzik mekanı. Yani yoldan geçerken şöyle bir 2 dk bile olsa ayakta izleyip coşkuya katılabilirsiniz. İçeride çoğu zaman Tayca rock şarkıları çalınıyor, bu yüzden müşterilerin birçoğu Tay'lılar oluyor ama zaman zaman günümüz rock gruplarının şarkılarını da seslendiren gruplar sahne alıyor. Benim ve arkadaşlarımın oldukça ilgisini çeken bir bardı diyebilirim.
Beer Garden'da kahvaltı fena değildi
Pattaya Beer Garden: 
Burası hemen Güney Pattaya'da , Walking Street'in girişinde sahil yolunun bittiği alanda bulunan oldukça büyük bir bar kompleksi diyebilirim. Çünkü içeride restoran,bar ve eğlence kısmı bulunuyor. Hatta ufak bir alanda Muay Thai yapabileceğiniz bir ring bile var. Kendinize güveniyorsanız eldivenleri giyip şova katılabilirsiniz.
İsterseniz akşam yemeğinizi burada yedikten sonra birkaç içecek içip,ardından Walking Street gece hayatına girebilirsiniz. Biz kahvaltıları ve akşam yemeğini burada yiyorduk.Fiyatlar oldukça ideal, Güzel bir kahvaltı tabağı ve yanında içecekler ile birlikte sadece 100 Baht. Akşam yemeği için ise biraz erken gitmekte yarar var çünkü kalabalık oluyor. ,Yerel Thai yemekleri ve dünya mutfağından bir çok çeşit menüde bulunuyor. Basit birşeyler yemek isterseniz Hamburger 150 Baht, Bira 75 Baht
Mekan 10:00-02:00 saatleri arasında açık.


AngelWitch: Diğer bir ismiyle "AngelWitch Rock Dansçıları" olarak biliniyor. Burası rock kıyafetleri giymiş dansçı kızların striptiz şovları ile oldukça popüler bir mekan ve giriş ücretsiz. Pattaya'yı ilk ziyaretiniz ise bu sıradışı mekanı görebilir, happy hour 20:00-22:00 saatleri arasında ucuz içkiler ile eğlenceye katılabilirsiniz.

Daha birçok eğlence mekanı var ama buraya yazmakla bitmez. 4 gece boyunca farklı mekanlara girip çıktık ama bizim ilk tercihimiz Club İnsomnia .Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları