Malezya Yolculuğu | Gezi Notları

Malezya maceramıza Tayland'ın Koh Phangan Adası'ndan hareketle başlıyoruz. Önce feribot ile Donsak Pier'e geçiyoruz. Koh Phangan - Donsak Pier arası feribot yaklaşık 2 saat sürüyor ve ücret 200 Baht / 16 TL

Eğer bir tur firması ile anlaştıysanız sizi limandan özel minibüsler ile alıp Krabi'ye kadar götürüyorlar ancak bizim gibi iskele çevresinde bekleyen taksiciler ile pazarlığa girip uygun fiyata da gidebilirsiniz. Donsak İskelesi- Krabi Havaalanı arası yaklaşık 200 km ve 2,5-3 saatlik yolculuğa hazır olmalısınız.
Krabi havaalanı küçük,sessiz,sakin güzel bir havaalanı. O yüzden fazla uğraşmadan check-in ve pasaport kontrollerini yaptırıp uçuş saatini beklemeye geçiyoruz. Uçuşumuz yine Air Asia ile olacak.


Krabi Havaalanı'ndan bir kare..


Havaalanı küçük olduğu için beklemek bazen sıkıcı olabiliyor.Ve nihayet Kuala Lumpur Havaalanı'na iniyoruz. Burası gerçekten büyük bir havaalanına sahip ve oldukça modern bir görüntü sergiliyor. Terminaller arası ise birbirlerine çok uzak. Hemen yola koyulup pasaport kontrolü ve vize işlemleri için sıraya giriyoruz. 


Hızlı tren ile KL'ye ulaşımı sağlıyoruz.
Malezya, Türk vatandaşlarına vize anlaşması gereği 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı tanıyor. Bizde giriş iznimizi aldıktan sonra havaalanından hızlı trene binip taksi ile otelimize geçiyoruz.

Güneydoğu Asya'da krallıkla yönetilen devletlerden biri olan Malezya, doğu ve batı olarak iki kısma ayrılmış durumda. Nüfusun yarısından fazlası kendi halkı yani Malay'lar, geri kalan kısmı ise Çin,Hint ve diğer milletlerden oluşuyor. Resmi dil ise Malayca ama çoğu kişi günlük yaşamda İngilizce konuşuyor. İslam, ülkenin resmi dini ve Malaylı müslümanlar yoğunlukta. Malezya Bayrağı


Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Kuala Lumpur. Şehir adeta gökdelenler şehri diyebiliriz. Kafanızı kaldırdığınızda 40-50 katlı kuleleri ve hala inşaatı devam eden işyerlerini görebilirsiniz. 


Kuala Lumpur'da temiz yollar ve gökdelenler harika bir görüntü sergiliyor.Ülkede birçok farklı banka var.
Malezya'nın para birimi ise Malezya Ringgit 'i (RM) ve 2016 Ekim ayı itibariyle 1 RM : 0,73 TL yapıyor. Kuala Lumpur havaalanında ATM'lerden para çekebilir, döviz bürolarından paralarınızı ringgite çevirebilirsiniz.

Ülke geneli ekvatoral iklime sahip ve ocak-nisan ayları arasında muson yağmurları görülüyor. Yanınızda yine yağmurluk bulunmasında yarar var. Güzel tropikal ormanlar ülkenin birçok bölgesinde bulunuyor. Çeşitli bitkiler, ağaçlar ve canlı türleri bu iklimin etkisiyle doğaya yayılmış ve turistlerin ilgisini topluyor diyebiliriz.

Ulaşım konusunda da birkaç cümle söylemek gerekirse; Havaalanından indiğimizde bindiğimiz hızlı tren, gelişmiş metro istasyonları ve deniz ulaşımı ile herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Uluslararası havaalanı ise zaten oldukça büyük ve gelişmiş. Konaklamayı Kuala Lumpur'da Çin Mahallesi'ne yakın bir noktada Geo Hotel'de yaptık. Gecelik kişi başı 50 tl fiyatı vardı. Otelden birçok yere ulaşım rahattı, Petronas kulelerine yürüyerek 20-25 dakikada varılabiliyor.Hava zaten güzel olduğu için bol bol yürümeyi tercih ettik :) Yemek konusunda ise söyleyebileceğim tek şey, bol çeşit yemek bulabilirsiniz Malezya'da. Müslüman bir ülke olduğu için domuz eti pek tercih edilmiyor, ağırlık olarak tavuk ürünleri var. Hızlı bir şeyler yemek isterseniz yine hamburger dükkanları ve pizzacılar bulunuyor. Tayland'dan sonra burası nispeten daha baharatsız ve hamur işlerinin olduğu bir ülke. Evet hamurlu bir şeyler yemeyi özlemişiz :)

Bir sonraki Kaçış Hayali yazımda sizlere, bu güzel şehrin en çok gezilen noktaları olan Kuala Lumpur Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur Kuş Parkı ve Batu Mağaraları'ndan bahsedeceğim.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları