Kuala Lumpur | Gezi NotlarıKuala Lumpur'un bir çok yerinde yüksek katlı binalar etkileyici manzaralar sunuyor.


Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 2 gün kalacağız. Burası Malezya'nın en kalabalık şehri durumunda. Çok hızlı gelişen bir şehir ve oldukça yüksek katlı binaları, ticaret merkezleri, doğal parkları ile turistlerin her geçen sene ilgisini çekiyor. Şehirde dolaşırken Malezya'lılar dışında azımsanmayacak kadar Çin ve Hint'li nüfusun yoğunluğunu farkettik. Yine bu şehirde dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Petronas İkiz Kuleleri, Kuala Lumpur'un simgelerinden birisi haline gelmiş. Malezya genelinde hava sıcaklığı 30-35 derece arasında ve yıl boyunca bu sıcaklık pek değişmiyor.

Ulaşım konusunda ise oldukça iyi bir sistem bulunuyor. Eğer havaalanından şehir merkezine gelmek istiyorsanız Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı'nın içinde bulunan KLIA ekspres tren hattını 55 MYR/ 40 TL karşılığında kullanabilirsiniz. Biletler biraz pahalı ama trenler hem hızlı hemde oldukça rahat. Şehir içinde ise taksi,havaray,otobüs ve tren hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Taksilere binerken yine pazarlık yapmanızda yarar var. Çoğu taksici ingilizceyi akıcı konuşabiliyor.Pek sıkıntı yaşamadık bu konuda.

Pek fazla vaktimiz olmadığı için bu iki gün boyunca şehrin turistler açısından gezilip görülecek yerlerini araştırıp ufak bir rota çıkarmıştık.


Petronas İkiz Kuleleri birbirine bağlayan tünel


Kuala Lumpur Petronas İkiz KuleleriKuala Lumpur'un simge yapılarından olan Petronas İkiz Kuleleri, 1998-2004 yılları arasında dünyanın en yüksek ikiz kuleleri ünvanına sahip olmuş ama 2004 yılında Taipei'de inşaa edilen ikiz kuleler ile bu ünvanını kaybetmiş durumda.

Petronas Kuleleri'nin her iki kısmında da 88'er kat bulunuyor ve kulelerin yüksekliği çatıda bulunan anten dahil toplam 527 mt olarak hesaplanmış.
Kulelere giriş bileti
Kuleyi dolaşmak için sabah erken saatte gidip alt katta bulunan merkezden bilet almanız gerekiyor.Sabah erken saat olmasına rağmen oldukça kalabalık bir sıra bulunuyor içeride. Dilerseniz internet üzerinden de bilet alınabiliyor ama kampanyaları takip etmek gerek. Bilet ücreti 85 MYR / 65 TL

Biletleri aldıktan sonra sizleri gruplara ayırıp renkli yaka kartı veriyorlar. Bu renklere göre başınızda bulunan tur rehberi ile birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Asansöre binip tur bitene kadar belirlenen kurallara uymak zorundasınız. Zaten belirli katlarda dolaşmaya izin veriyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam asansör ile 2-3 bölümde durup buralarda dolaştık. Tur süresi yaklaşık 1 saat sürüyor. Yanınızda aksiyon kameranız ve cep telefonunuz mutlaka bulunsun, çünkü yukarıda inanılmaz bir manzara var  :) 
Kuleleri 09:00-21:00 saatleri arasında dolaşabilirsiniz ancak pazartesi günleri kapalı oluyor.Kulelerin dolaşımına izin verilen katlarında fotoğraf ve video çekebilirsiniz.Kulelerin en yüksek noktaları fotoğrafta görünen antenler ve kulenin toplam yüksekliği 527 metre.Batu Mağaraları ( Batu Caves ) 


Petronas Kuleleri'nden çıkıp taksi ile hızlı bir şekilde ünlü Batu Mağaraları'na yol almaya başlıyoruz. Kuala Lumpur Petronas Kuleleri ile Batu Caves arası yaklaşık 15 km ve yarım saatlik bir yolculuk ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.


Batu Caves girişinde bulunan Lord Murugan heykeli.


Batu Mağaraları Malezya'nın Selangor bölgesinde, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Batu Caves olarak adlandırılan bu mağara, Hindular için oldukça kutsal bir yer ve dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak biliniyor. Daha mağaraya girmeden araçları park ettiğiniz yerden bile görünen Lord Murugan heykeli sizleri karşılıyor. Heykel 43 metre uzunluğunda ve altınla boyanmış.
Bu arada mağaraya girişte ufak bir sürpriz sizleri bekliyor.. Evet ilginç gelebilir ama burada yüzlerce maymun merdivenlerde toplanmış ve turistlerden yiyecek alıp günü kurtarmaya çalışıyor :) Mağaralara ziyareti sabah 06:00 ile gece 21:00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Giriş ücretsiz.Batu Mağaraları birkaç farklı kısımdan oluşuyor.
Temple Cave :

Temple Cave veya Cathedral Cave olarak adlandırılan mağara oldukça büyük ve çok yüksek tavana sahip süslü bir hindu tapınağı. Bu tapınağa ulaşmak için ziyaretçilerin 272 basamaklık dik bir tırmanışı yapması gerekiyor. Bu basamakları çıkmadan önce değerli eşyalarınızı çantanıza koyup iyice kilitlediğinizden emin olun, çünkü tırmanış boyunca birçok maymun yanınıza gelip meraklı bir şekilde çantanızı karıştırabilir :) Tepenin eteklerinde bulunan mağara tapınak içinde Hindu heykel ve resimleri donatılmış. Her yıl ocak ayında Hindu Thaipusam Festivali yapılıyor ve sadece bu festival için milyonlarca kişi Batu Mağaraları'nı ziyarete geliyor.

Hemen yol üzerinde solda kalan Dark Cave için giriş ücreti 25 TL


Dark Cave :

Batu Mağaraları içinde merdivenlerden çıkmaya devam ederken hemen sol kısımda Dark Cave 'i göreceksiniz. Bu mağara birçok jeolojik yapıya ve çeşitli canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. Dark Cave'de dolaşmak isterseniz 35 MYR /  25 TL karşılığında bilet alıp tur rehberi eşliğinde yaklaşık 30-40 dk'lık bir macera yaşayabilirsiniz. 

Kısa tur boyunca birçok noktada durup, kayaların nasıl oluştuğundan ve mağarada yaşayan canlı türlerine kadar rehberin sunumu oluyor. Tabi bu yürüyüş esnasında herkese birer baret ve el feneri veriyorlar. Eğer karanlık ve kapalı yerleri sevmiyorsanız tercih etmemenizi öneririm. Uzun süren tura katılmak isterseniz ise hem süre hemde fiyat değişiyor.

Mağarada birçok ilginç figür bulunuyor.

Batu Mağaraları Ulaşım :

-Araba veya taksi ile gidecek olursanız MRR2 ana yolunun hemen kenarında yer alıyor. Kuala Lumpur'dan 15 km ve ortalama 30 dakikalık bir sürüş ile ulaşabilirsiniz.

-Tren ile gelmek istiyorsanız hemen KL Sentral yakınında bulunan KTMB KMUTER trenini kullanabilir 30 dakikalık yolculuk sonrası Batu Caves durağında inebilirsiniz.

Kuala Lumpur Kuş Parkı :Kuala Lumpur Kuş Parkı birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Kuala Lumpur'da turumuza devam ediyoruz. Sırada KL Bird Park olarak bilinen Kuala Lumpur'un en büyük kuş parkı var.

Şehir merkezinden yaklaşık 10 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan Kuala Lumpur Bird Park, yerli ve yabancı yaklaşık 200 tür 3000'den fazla kuşa ev sahipliği yapmakta. İçeri girdiğinizde serbest halde dolaşan birçok kuşu görebiliyorsunuz. Tabi yırtıcı kuş türleri özel alanlarda tutuluyor ama yanınızdan geçen leylekler ve flamingoları görünce oldukça şaşırıyorsunuz.


KL Kuş Parkı'na girerken ücretsiz verilen haritaları almanız yararlı olabilir.


Park 4 bölgeye ayrılmış durumda;

1.ve 2. bölge kuşların serbest uçuş bölgesi, 
3. bölge Hornbill Park,
4. bölge mini kuş kafeslerinin olduğu ayrı bir bölge


Oldukça büyük bir alan olduğu için birbirinden renkli ve hareketli egzotik kuşları gözlemleyebilir hatta şansınız olursa onlarla fotoğraflar çektirebilirsiniz. Biz de elimizden geldiğince bol bol güzel ve eğlenceli kareler yakaladık.


Kuala Lumpur Kuş Parkı'nda bulunan bir Kırmızı Balıkçıl ( Red Heron )


Kuala Lumpur Kuş Parkı'na giriş ücreti;
Yetişkinler için : 50 RM / 35 TL 
Çocuklar için    : 41 RM / 30 TL 

ve ziyaret saatleri ise 09:00-18:00 arasında

Ulaşımı ise tren,otobüs veya taksi ile sağlayabilirsiniz..

Biz Batu Caves 'den yine taksiye binip 20-25 dk sonra kuş parkına vardık ancak bu bölgeden yine KMUTER trenine binerek Kuala Lumpur istasyonunda inip yaklaşık 1km yürüdükten sonra parka daha ekonomik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kuala Lumpur ChinaTown ( Petaling Sokak Pazarı )

Bu cadde Kuala Lumpur'un kalbinde hiç uyumayan bir pazar ve turistlerin en çok uğradığı noktalardan biri. 

Petaling Caddesinde yer alan bu şirin Çin pazarı, hem alışveriş hemde yemek kültürünü sevenleri bir araya getiriyor. Caddeye adımınızı attığınız zaman farklı bir atmosfere merhaba diyorsunuz. Yol boyunca uzanan alışveriş dükkanları turistlerin ilgisini çekmek için birbirleri ile yarışıyor diyebilirim. Ayrıca yine bu cadde içinde Çin yöresel yemeklerini ve egzotik meyvelerini deneyebilirsiniz.  

Dünyaca ünlü markaların taklit ürünlerinden, Çin'de üretilen şifalı otlara kadar bir çok ürünü Petaling Caddesi'nde kurulan pazarda uygun fiyatlara alabilirsiniz. Genellikle geceleri bu pazar daha hareketli oluyor. Dünyanın birçok yerinden bu pazarı ziyarete gelenler var. Önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var, her zaman olduğu gibi alışverişlerde bir ürünü alırken pazarlık yapmayı unutmayın :) 


Petaling Caddesi'nde yer alan ChinaTown içinde birbirinden farklı egzotik meyveler ve Çin yemekleri bulunuyor.


Çin Pazarını 11:00-00:00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz..Kuala Lumpur şehir merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta ve taksi ile 15 dakikalık yolculuk sonrası Petaling Caddesi'ne ulaşabilirsiniz..
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Koh Samui | Gezi Notları