Full Moon Party | Koh Phangan

Ve gelelim Koh Phangan'da olma sebebimiz Full Moon Party'e ! Nedir bu parti? Dünyanın her yerinden niye bu kadar ilgi gösteriliyor ? İnsanlar neden plajda sabahlıyor? Kaçış Hayali olarak dünyaca ünlü dolunay partisini gittik yerinde gördük,inanılmaz eğlendik ve harika anılar ile Tayland'a veda ettik..

Full Moon Party yani Dolunay Partisi Koh Phangan Adası'nın Haad Rin plajında gerçekleştirilen ve dolunay öncesi,dolunay zamanı ve sonrası süren onbinlerce kişinin katıldığı çılgın bir parti. Çoğunluğu turistlerin oluşturduğu partinin ,yerel halk tarafından da tercih edildiğini belirtmek lazım.

Kısaca tarihinden bahsedecek olursak; 1985 yılında 20-30 gezginin yine bu plajlarda dolunay zamanı yaptığı partiler ile başlamış ve zamanla diğer gezginler arasında duyularak partiye katılım sayısı artmaya devam etmiş. Şu an ise 5000-30000 arasında kişi bu partiye katılmak için Phangan Adası'na akın ediyor. Full Moon Party ile gelen ilgi sonrası "Half Moon" , "Quarter Moon" ve diğer partiler düzenlenmeye başlamış.

2014 yılının sonlarına doğru ise iktidardaki askeri hukümet, önce adadaki tüm parti organizasyonlarını, ardından da Nisan 2015'de Full Moon Party dışındaki tüm partileri Koh Phangan'da yasaklamış. Yasaklamanın amacı ada çevresinde gürültü kirliliğini önlemek olarak belirtilmiş. Tayland Kralı , bölgedeki yerel liderler ile toplanıp şikayetlerini dinlemiş, değerlendirmeler yapılmış  ve sonunda adaya gelen yüksek turist potansiyeli göz önüne alınarak bu yasakların kaldırılmasına karar verilmiş. Aslında bölge halkı ve yöneticilerin bu tarz partileri sevmemesinin nedeni, gelen turistlerin yüksek miktarda uyuşturucu ve alkol alıp etrafta dolaşması olarak gösteriliyor.

Parti alanına yani plaja geldikten sonra yan yana bulunan yüzlerce bar göreceksiniz. Parti boyunca Haad Rin Plajı'nda bulunan barların DJ'leri trance, R&B, drum-bass ve reggae tarzı müzikler yapıp herkesin eğlenmesi sağlıyor. Partiye giriş için 150 Baht / 12 lira ücret ödemeniz gerekiyor.Parti öncesi birçok kişi bu bölgelerde vücutlarına ilginç şekiller çizip boyuyor..

Partiye gelmeden önce vücudunuza neon renkli boyalar ile ilginç şekiller çizdirip, kafanıza veya kollarınıza yine fosforlu şeyler sarabilirsiniz. Yok benim tarzım değil, öyle şeyler ile uğraşamam demeyin sakın. Çünkü parti alanına girdikten sonra kollarına bacaklarına bu fosforlu boyaları yaptıran binlerce turist göreceksiniz. Kendinizi sadece partinin akışına bırakın ve eğlenceyi yaşayın derim.


Parti alanının birçok noktasında kova içerisinde içeceğinizi alıp eğlenceye devam edebilirsiniz.

Alkol tüketimi oldukça fazla . Tayland genelinde "Bucket" denilen yani kova ile içki içme alışkanlığı Koh Phangan'da da sürüyor. Herkes içki tezgahlarında kuyruğa girip istediği kokteyli kovasıyla alıp partiye devam ediyor. Tabi etrafta o kadar kalabalık ve çoğu alkollü insan var ki, içki kovanızı biraz sağlam tutmanız gerebilir :)


İçki kovası genellikle sert bir içkiden oluşuyor. Yani viski, vodka veya yerel içkiler Sangsom yada Hong Thong gibi. Tamamen sizin isteğinize bağlı olarak birini seçebiliyorsunuz. Yanında ise bir hafif karıştırıcı içecek, kola,sprite,red bull ilave edip bolca buzla karıştırıp içki kovanız hazır hale geliyor. Tabi içki kovanız ile birlikte içinde 5-6 tane renkli pipet konuluyor ki asıl amaç arkadaşlarınız ile veya yolunuzu kesen bir grup turist ile bu içkiyi paylaşmanız :) Parti alanına girmeden hemen dışarıda bu içki kovaları daha ucuz yaklaşık 150-200 Baht / 12-16 TL.  Fakat partiye girdikten sonra alanda fiyatlar biraz değişiyor, 300-400 Baht 25-30 TL oluyor.Parti tişörtleri 8-10 TL
Full Moon Party genellikle 22:00 gibi başlıyor ama çoğu kişi daha geç geliyor. Çünkü sabaha kadar süren bir eğlence ve çoğu turist arkadaş grupları ile buluşup dışarıda bir şeyler atıştırıp gece 24'den sonra buraya geliyor. Partide yorulup uyumak veya alkolün etkisiyle sızmak isteyenler yine plaj içindeki uyuma alanlarına gidip burada dinlenebiliyor. Korkmanıza gerek yok çünkü polis kontrolü var plajda. Biz parti boyunca herhangi bir taşkınlık, kavga dövüş görmedik. Herkes eğlenmeye geliyor ve kimse kimseye karışmıyor.

Full Moon Party'e katılmadan önce önemli bir kaç detayı sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki konaklama;Parti aksesuarları
-Konaklama için partinin yapılacağı alan Haad Rin plajına yakın yerleri tercih etmelisiniz. Daha öncede belirttiğim gibi bu partinin tarihleri 1 yıl öncesinden belirleniyor ve herkes bu takvime göre otel veya hostel rezervasyonunu alıyor. Eğer sizde bizim gibi parti alanına yakın bir yer bulamazsanız ,o zaman denizi ve kumsalı temiz olan yakın bir bölge seçip gece için hazırlık yapmak. Ayrıca kaldığınız otelin kartviziti mutlaka cebinizde olsun, parti sonrası çoğu kişi nereye gideceğini unutabiliyor, en azından taksiciye kartviziti gösterirseniz sıkıntı olmaz.Eğer günübirlik Koh Samui'den gelmeyi düşünüyorsanız o zaman da plajda yatmaya hazır olun :)

-Bir diğer önemli detay; yanınızda pasaportunuzun fotokopisi mutlaka olsun. Orijinal pasaportunuz ise otel odanızda kasada kilitli kalsın. Büyük bir parti olduğu için kimse gelip size kimlik sormaz. Yerel polis soracak olursa da nazikçe pasaport fotokopisini gösterirsiniz.

-Mümkünse çevrenizde arkadaş grubunuzun olmasına ve birlikte hareket etmeye özen gösterin.

-Yüksek miktarda alkol alındığı için ara sıra plajda sızan veya uyuyan kişilerin eşyaları çalınıyormuş. Bu yüzden yanınıza değerli eşyalar, fazla miktarda para almayın. Mümkün olduğu kadar az eşya, çok eğlence mantığı olsun :) Bu gece için yaklaşık 2500-3000 baht fazlasıyla yetecektir.

-Parti alanında kesinlikle başkasının içki kovasından bir şeyler içmeyin ve başkalarının verdiği ilaçları ve buna benzer şeyleri alıp kullanmayın. Sizde alkollü olabilirsiniz, eğer sağlık anlamında bir risk görürseniz hemen en yakındaki eczaneye başvurun. Yanınızda arkadaşlarınız varsa onlardan yardım isteyin.

-Ayrıca sivil polisler de turistler gibi renkli tişörtler giyip parti alanında uyuşturucu kontrolü yapıyor. Üstünüzde uyuşturucu ile yakalanırsanız büyük cezası varmış.

-Full Moon Party, eğer Budistlerin kutsal bir gününe denk gelirse sadece 1 gün boyunca tüm içki satışları yasaklanıyor.

Full Moon Party'e ulaşım nasıl oluyor?

Çoğu kişi partiye gelmeden önce hem daha büyük hemde gezilip dolaşılacak yerlerin olması sebebiyle Koh Samui'de konaklıyor.Ayrıca Phangan'da birçok otel, parti zamanı en az 2-3 günlük otel rezervasyonu istediği için Koh Samui'den günübirlik gelmek düşük bütçeli gezginlerin alternatifleri arasında diyebilirim.

Adaya ulaşmak için iki farklı yol bulunuyor;

Bunlardan ilki feribot.

Phangan'ın merkezi Thong Sala'da bulunan feribot iskelesi ile Koh Phangan ve Koh Samui arasında düzenli seferler yapılıyor. Feribotlar geniş,güvenli,konforlu fakat çok hızlı değiller. Bizim Samui-Phangan yolculuğumuz yaklaşık 1,5 saat sürdü. Ücret 200 Baht / 16 TL
Birkaç tane feribot şirketi bulunuyor. Sizlerde yolculuk yapmadan internetten kontrol edebilirsiniz

Ferry Samui : http://www.ferrysamui.com/koh-phangan.html

Raja Ferry : http://www.rajaferryport.com/

Diğer bir yöntem sürat teknesi.

Sürat tekneleri koşullara bağlı olarak Koh Samui balıkçı köyü Bophut ve partinin yapılacağı Haad Rin Plajı arasında çalışıyor. Yaklaşık 15-20 dakikada sizi partiye yetiştiriyor, fakat partiye sürat tekneleri ile gitmek biraz riskli.Can yeleklerini kesinlikle giymelisiniz. Ayrıca fiyat biraz tuzlu 900 Baht / 75 TL.  Belki grup ile gidecek olursanız ve pazarlık yeteneğiniz varsa bu fiyatı düşürebilirsiniz :) Böyle bir riske girmek yerine Koh Phangan'da düşük ücretli bir odada kalmak her zaman daha iyidir.

Son olarak Full Moon Party takvimini paylaşmak istiyorum. Belki yolunuz bu güzel adaya düşer ve bu harika partiye denk gelirsiniz :)

FULL MOON PARTY - 2016 

-17 EKİM 2016
-14 KASIM 2016
-14 ARALIK 2016

FULL MOON PARTY - 2017 

-12 OCAK 2017
-12 ŞUBAT 2017
-12 MART 2017
-11 NİSAN 2017
-11 MAYIS 2017
-9 HAZİRAN 2017
-10 TEMMUZ 2017
-7 AĞUSTOS 2017
-5 EYLÜL 2017
-6 EKİM 2017
-3 KASIM 2017
-3 ARALIK 2017

FULL MOON PARTY - 2018

-1 OCAK 2018
-31 OCAK 2018
-2 MART 2018
-31 MART 2018
-29 NİSAN 2018
-30 MAYIS 2018
-27 HAZİRAN 2018
-29 TEMMUZ 2018
-26 AĞUSTOS 2018
-24 EYLÜL 2018
-25 EKİM 2018
-22 KASIM 2018
-22 ARALIK 2018

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları