Ang Thong National Marine Park | Gezi NotlarıKoh Samui'den kalkan tekneler Ang Thong Milli Parkına giderken birçok noktada mola veriyor.


Samui Adası'nda son günümüz ve yapılacak son bir turumuz kaldı.Dolaşacağımız yer Ang Thong Ulusal Parkı ve Mae Adası !

Bu turu Koh Samui'de herhangi bir tur şirketinden veya kaldığınız otelin yönlendirmesi ile alabilirsiniz. Biz kaldığımız otelin sahibi ile görüşüp gerekli bilgileri aldıktan sonra ertesi gün için yer ayırttık.Tur paket fiyatı 1400 Baht / 120 TL civarı ve yemek dahil. Sabah 7de yola çıkıyor, tur bittikten sonra akşam 5-6 gibi tekrar otele bırakılıyorsunuz.
Ulaşım: Otellerden minibüs ile feribot limanına ulaşım sağlanıyor ve burada özel tekneler ile tur başlıyor. Dönüşte yine minibüslere binip otelinize bırakılıyorsunuz. Biz herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

Tur süresi: Genellikle turun başlangıç saati 09:00 ve yine 17:00 de limana dönüş oluyor. Ortalama 8 saatlik çok güzel bir gezi :)

Gelelim dolaştığımız yerlere;


Mae Adası'nda bulunan harika bir yer: Emerald Lagün'ü

Mae Koh Island ( Emerald Green Lagoon ) : İlk durağımız tropikal yağmur ormanları ile kaplı Mae Adası. Mağara, lagün ve el değmemiş güzelliklere sahip bir yer burası. Yerel halk geçimini balıkçılık ve turizm ile sağlıyor. Adanın en meşhur yeri turkuaz rengi ile dikkat çeken Emerald Gölü. Kayaların arasından özel merdivenler ile çıkıp, 5-6 farklı bölgeden Ang Thong'u ve Emerald Lagoon 'u  kuş bakışı izleyebiliyorsunuz. Manzara harika ve bol bol fotoğraf çekmenizi öneririm.


Mae Adası, Ang Thong adalar grubunda denize girip güneşlenebileceğiniz harika tropik adalardan

Emerald Gölü'nün çevresi kireçtaşı kayaları ile çevrili ve gölün suyu tuzlu bir yapıda. Göl, 250 mt uzunluğa, 20 mt genişliğe ve 7mt derinliğe sahip olup bir yeraltı tüneli ile denize bağlanıyormuş.
Önemli bir uyarı yapmak gerekirse göle girmek,dalış ve yüzmek malesef yasak. 
Ang Thong Adalar topluluğu büyüleyici manzaralar sunuyor.


Ang Thong National Marine Park : 


Toplam 42 ada topluluğundan oluşan Ang Thong Bölgesi'nin çevresinde, el değmemiş kumsallar, şelaleler ve göller bulunuyor. Parkın içinde egzotik canlılar, bitkiler ve yaban hayatının nadir örnekleri var, bu yüzden koruma sahası içine alınmış.Langur ( Uzun kuyruklu maymunlar ), küçük balıkçıl, su samurları, Pasifik resif balıkçılları, beyaz göbekli deniz kartalları, deniz kaplumbağaları, iguana ve pitonlar bölgenin yaban türleri arasında yer almakta.Adada bulunan evlerde konaklama sağlayabiliyorsunuz.
Buraya gelen turistler ister plajlarda güneşlenip denizin keyfini çıkarırken, isterse kayak,dalış,snorkel gibi aktiviteler yapabiliyor. Genellikle turlar veya özel tekne kiralayıp gelen turistler yoğunlukta. Eğer kalmak isterseniz Wua Talab adasında bulunan bungalow evler veya çadırları kullanabilirsiniz.

Adalar topluluğu milli park statüsünde ve koruma altında olduğu için buraya her tur şirketi giremiyor.Tur şirketlerinin devlet tarafından lisanlı olması gerekiyormuş.


Ang Thong Milli Parkı'na Koh Samui'den günübirlik turlar ile gelebilirsiniz.

Koh Samui'ye 28 km ve Koh Phangan'a 32 km uzaklıkta olan Ang Thong Milli Parkına giriş ücreti 200 Baht / 17 TL ama bir tur ile gelecek olursanız bu ücreti ödemenize gerek kalmıyor. Adanın en güzel sezonu ise Ekim-Mart arasında..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları