Wat Saket ve Wat Arun | Bangkok Gezi Notları


Kaldığımız bölgede gezilecek bir çok tapınak var ama bugünü sadece 2 yere ayırıyoruz.

Wat Saket ( Golden Mount )


Girişte bulunan altın buddha heykeli

Buddha heykelleri birçok noktada var.
Düşük bir tepede bulunan Wat Saket , altın chedi ile taçlandırılmış. Chedi içerisinde Buddha evi kalıntıları bulunuyor ve tüm budistleri yıl boyunca ağırlıyor. Tapınak bazı dönemlerde restorasyon çalışmaları geçirmiş. Bizim bulunduğumuz dönemde de bazı bölümlerinde tadilatlar devam ediyordu.


Tapınağa çıkarken çanların olduğu nokta oldukça güzel bir görüntü sağlıyor.
Kasım ayında haftalık ibadet döneminde kutsal hac dönemi olduğu için oldukça önemli bir zaman.
Tapınak sarmal şeklinde ve ulaşmak için tepeye kadar 300 basamak gerekiyor. Yüksek sıcaklık ve nem altında olduğu için bazı noktalarda dinlenme yerleri var. 


İçeride yine birçok heykel ve ibadet eden yerel insanlar var.

Tırmanmaya başlamadan önce hemen aşağıda alışılmadık bir mezar bulunuyor. Üzüm ve büyük otlarla sarılmış ürkütücü bir yer. Muhtemelen 18.yüzyılın sonlarında veba salgınından ölen 60 bin kişinin buraya gömüldüğü düşünülüyor. Tepeye yaklaşırken ara bir bölümde Bangkok'un harika manzarası eşliğinde uzanan çanları göreceksiniz.

Ziyaret saatleri: 09.00 -  17:00
Giriş ücreti:  20-50 baht arası 3-4 TL
Wat Arun ( Temple of Down ) Şafak Tapınağı 

Tapınağın bir kısmı tadilatta ama ziyarete açık.

Wat Arun 1768 yılında Kral Taksin tarafından düşünülmüştür.
Bu tapınak , yerel olarak Wat Chaeng olarak bilinmekte ve Chao Phraya Nehri'nin batı ( Thonburi ) kıyısında yer almaktadır.

Burası Bangkok'un en etkileyici tapınaklarından birisi. Çünkü konumu hemen nehrin kenarında ve tasarımı diğer tapınaklara göre biraz daha farklı yapıda.

Wat Arun yada diğer adıyla Şafak Tapınağı oldukça renkli ve görkemli bir kuleye sahip olduğundan birçok turistin Bangkok'da ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.Ayrıca bu tapınağın hemen karşısında Wat Pho bulunuyor. Bu yüzden tapınağa ulaşmak oldukça basit. Nehrin hemen yanında bulunan iskeleden sandallar ile ufak bir ücret karşılığında ( 3 Baht ) ister Wat Pho'ya, ister Wat Arun'a gidebilirsiniz. 

Ziyaret saatleri: 08:30 - 17:30

Ücret: 50 Baht / 4 TL

Domuz etinden deniz mahsullerine kadar birçok et ürünü tezgahlarda kızartılıp şişlenerek servis ediliyor.

Tayland'ın neredeyse her bölgesinde caddelerde yemek yaparak, turistik eşya satarak geçimlerini sağlayan birçok insan bulunuyor. Bir pizza dükkanına girip kişi başı 20 liraya yemek yiyebiliyorsunuz,fakat hemen 2 metre ötede, seyyar yemek arabalarında 4-5 liraya da güzel alternatifler bulunuyor . Üstüne bir de güzel meyve kokteyli veya dondurma alırsanız günü tamamlamış sayılırsınız :) 

Gezi yazılarımın bazı bölümlerinde sizlere yerel yemekler ile ilgili video ve fotoğrafları paylaşmaya devam edeceğim..


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları