The Grand Palace, Wat Phra Kaew ve Wat Pho | Bangkok Gezi Notları

6 Temmuz 2016


Bugün Bangkok'da turistlerin en çok gezip dolaştığı yerlerden The Grand Palace ve Wat Pho tapınağını ziyaret edeceğiz.

Gideceğimiz bu iki yerde birbirine çok yakın ve yürüme mesafesinde. Otelimizden yaklaşık 20 dk'lık yürüme ile ulaşabiliyoruz.

Her iki yer hakkında da bilgi vermek gerekirse;

The Grand Palace ( Büyük Saray )

Ziyaret Saatleri: 08:30 - 15:30
Ücret: 500 Baht / 40 TL (Ayrıca aldığınız bilet ile Vimanmek Sarayı ve Abhisek Dusit tahtı salonuna ücretsiz girebiliyorsunuz.)

Çok önemli hatırlatma: Kapanış saati diğer yerlere göre erken  ( 15:30 ) olduğu için öncelikle burayı dolaşmalısınız. Diğer Tapınak ( Wat Pho ) daha geç kapanıyor ve dolaşmak için vaktiniz kalıyor.


Girişte alacağınız biletleri geziniz boyunca yanınızda bulundurmanızda yarar var.


Girişte alacağınız basit harita ile ve gösterilen oklar ile nereye gideceğinizi bulabilirsiniz. Hem turist yoğunluğundan hem aşırı sıcak ve nemden dolayı bazen kaybolduk ama yinede bir çok kısmı dolaşabildik. Yaklaşık 3-4 saatinizi The Grand Palace ve The Emerald Buddha 'da  bol bol foto ve video çekerek geçirebilirsiniz.Grand Palace'ın haritası birçok dilde bulunuyor. Ücretsiz şekilde alıp tura başlayabilirsiniz.


Burası Bangkok'un en ünlü turistik merkezlerinden biri ve kraliyete ait bir yapı. 1782 yılında inşa edilen bu saray yaklaşık 150 sene kralın eviymiş. Bugün ise Tay Krallığının manevi kalbi olmaya devam ediyor. Saray kompleksi içinde 14. yüzyıla kadar uzanan çok ünlü küçük ve büyük ölçüde bir çok bina var. Bunlardan en dikkat çekeni ve en saygı görüleni Zümrüt Buda Tapınağı olarak adlandırılan Wat Phra Kaew ( Temple of the Emerald Buddha )

Tay kralları 20. yüzyılın başlarında artık sarayda yaşamayı bırakmışlar ama saray kompleksi diğer tören ve kutlamalar için hala kullanılmaktadır. 


Wat Phra Kaew ( The Emerald Buddha) Zümrüt Buda Tapınağı :

Bu tapınak Tayland'da en önemli Budist tapınağı olarak biliniyormuş. Burası da The Grand Palace içinde yer alıyor.

Zümrüt Buda ( The Emerald Buddha ) 15. yüzyıla dayanan, Kuzey Lanna okul tarzı ve meditasyon pozisyonunda bir Buda görüntüsünde. Bu tapınak çok güzel dekore edilmiş ve oldukça huzurlu bir ortam bulunuyor.
Mevsimlik saat yılda 3 kez değişiyor.Bunlar yaz ,kış ve yağmur mevsimlerini kapsıyor.Çok önemli bir ritüel olan kıyafetlerin değişmesi, her mevsimde sadece kral tarafından ülkeye şans getirmesi için yapılıyormuş.
Bu arada tüm tapınaklar için genel kural olan şeyler burada da geçerli ve dikkat edip saygı göstermeniz gerekiyor.

Tapınakların kutsal yerler olduğunu unutmamak ve buna uygun şekilde giyinmek genel bir kural. Tapınaklara ve saraya girerken şort,terlik,sandalet giyilmemesi, aksi takdirde içeri alınamayacağınızı belirtelim. Aslında girenler vardı ama sizin yinede çantanıza bir eşofman altı ve bir spor ayakkabı atmanızı öneririm.


Fırsat buldukça özçekim yapmayı unutmayalım :)


 Wat Pho

Ziyaret saatleri: 08:00-17:00
Ücret: 100 Baht / 8 TL ( 1 tane su dahil )100 Baht karşılığında alacağınız giriş bileti


Wat Pho Tapınağı hemen  The Emerald Buddha Tapınağının arka tarafındaki yol üzerinde yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.


Meşhur yatan Buda heykeli

Şehrin en büyük tapınak komplekslerinden biri olan Wat Pho içerisinde, 46 metre uzunluğunda altın varak ile kaplı yatan bir Buda heykeli bulunuyor.Ayrıca bu tapınak içerisinde geleneksel Thai masajı eğitimi de alabilirsiniz.Buradaki masaj okulunda alınan eğitimin oldukça kaliteli eğitmenler tarafından verildiği belirtiliyor. Biz genelde masaj yaptırmayı sevdiğimiz için pek eğitimini almaya gerek duymadık :)

Wat Pho'da da 2 saatlik bir tur sonrası artık dinlenmek için otele gidiyoruz. Akşam yemeği sonrası güzel bir şehir manzarası için Sky Bar'a gideceğiz..


 Yerel bir dükkanda oldukça ucuza thai yemeklerinin tadına bakabilirsiniz..


Yerel lokantalara girip thai yemeklerini deneyebilirsiniz. Daha öncede belirttiğim gibi Thai yemekleri oldukça baharatlı ve soslu yemeklerden oluşuyor.
Özellikle Tom Yum, Tayland'da denenmesi gereken bir çorba. İçinde limon,balık sosu,bol acı biber,Soya filizi,karides gibi birçok malzeme bulunuyor. Midesinde hassasiyeti olanların dikkat etmesi gerekli.Baştan uyaralım..Acı ve baharat sevmeyenler için klasik tavuklu pilav veya makarna çeşitleri neredeyse her mekanda var. Sky Bar:

Çalışma Saatleri: 18:00-01:00

Bangrak bölgesinde ,Silom Road yolu üzerinde, Lebua State Tower'ın içinde bulunan Sky Bar; 63. katında bulunan açık terası ile Bangkok'un en güzel manzaralarını sizlere sunuyor. Biz girişte herhangi bir ücret ödemedik. Asansöre gelmeden sizleri karşılayan otel görevlileri var ve sizi 63. katta ki bara kadar bırakıyor. Tekrar görevli eşliğinde terasta bulunan uygun bir masaya geçip içki siparişlerinizi veriyorsunuz. Bundan sonra ise bol bol fotoğraf ve video çekip, içkinizi yudumlarken manzaranın keyfini çıkarmak. Alkollü ve alkolsuz güzel kokteylleri bulunuyor,kesinlikle denemenizi öneririm.

Martini 690 Baht
Bira 490 Baht63. katta bu manzara sizi karşılıyor..

Bangkok'da oldukça meşhur bir mekan. Hatta Hangover filminin 2.bölümünün bir sahnesi de burada çekilmiş.Bu yüzden turistlerde çok sık ziyarete geliyor.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları