Tayland Yolculuğu | Bangkok Gezi Notları

3-4 Temmuz 2016

Tayland yolculuğu Sabiha Gökçen havaalanından başlıyor. Saat 15:00'de Qatar Havayolları ile önce Doha'ya uçup burada aktarma yaparak saat 20:25 Bangkok uçağı ile Suvarnabhumi uluslararası havaalanına inmeyi planlıyoruz.

Qatar Havayolları Check-in işlemleri oldukça hızlı oluyor. Bavullarımızı alıp bizlere Sabiha-Doha ve Doha-Bangkok biletlerimizi veriyor. Unutmadan ekleyelim, aktarmalı uçuş olduğu için bavullarımızı Doha'da alıp tekrar check-in veya extra bir işlem ile uğraşmayacağız. Yani Doha'da sadece diğer uçağın kalkacağı kapıya gideceğiz. Bu anlamda kafamız rahat.
Dış hatlar pasaport kontrolüne girmeden önce hemen yakında bulunan birimden harç pulu alıyoruz. Fiyatı 15 tl.

Pasaport,çanta,bilet kontrolleri derken uçağa binip rötarsız 15:00'de bir güzel havalanıyoruz :)
İstanbul-Doha yaklaşık 4 saat sürüyor. İlk izlenim Doha uluslararası havaalanı oldukça büyük ve modern bir yapıya sahip.Büyük olduğu için haliyle burada aktarma yapıp transit olarak başka bir noktaya uçacak yolcuların kesinlikle uçuş saatini ve uçuş kapılarını kontrol etmeleri iyi olacak. Bazen indiğiniz yerden diğer uçağın kalkacağı kapıya gitmek uzun zaman alabiliyor. Önemli bir hatırlatma daha Doha ile İstanbul aynı saat dilimine sahip, yani saat farkı yok.

Doha-Bangkok uçuşu ise ; havada geçen 7 saatlik uçuş boyunca herşey çok iyiydi diyebilirim. akşam yemeği-atıştırmalar-kahvaltı-içecekler hem ücretsiz hem lezzetliydi. Ayrıca yolculuk boyunca film-müzik ve internet servisinden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Yolculuk daha keyifli hale geliyor :)

Qatar Havayollarının Doha-Bangkok uçuşundan bir menü. Oldukça doyurucu yemeklerdi :)

Uçuş sırasında kabin memurları bizlere tayland'a giriş-çıkış kartı veriyor ve bunu doldurup pasaport arasına koyuyoruz. Bangkok'da pasaport ve vize işlemleri sırasında lazım olacak.

Tayland'a inmeden önce uçakta sizlere verilecek olan bu kartları doldurup pasaportunuz ile birlikte görevli memura vermeniz gerekiyor. 


Bangkok'a sabah 7'de merhaba diyoruz. Yağmurlu ve feci nemli bir gün. Sıcaklık 30 derece ama nem ile birlikte 35-36 dereceyi buluyor. Biraz hasta olduğum için koku alamıyorum.ama arkadaşlarım şehirden gelen kokuyu hemen fark ediyorlar. Ağır bir yemek ve baharat kokusu hakimmiş.

Hemen pasaport kontrolü için sıraya giriyoruz.Biraz tedirginlik var tabi .Görevli kişi kaç gün ,nerede kalacaksınız gibi sorular sormaya başladığı zaman hemen yanımda bulunan dosyaları çıkarıp kalacağımız otelin ismi, adresin ve rezervasyon numaraları ile Tayland'da gideceğimiz diğer yerleri de gösteriyoruz. Görevli memur bilgileri kontrol edip hemen vizeleri pasaporta basıyor ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan Tayland'a ilk adımı atmış oluyoruz.
Bu arada uçakta bize verilen giriş-çıkış kartını vize alırken görevli memura vermeniz gerekiyor. Tayland'da bulunduğunuz zaman içerisinde sakın kaybetmeyin,hatta varsa fotoğrafını çekip arşive atın.

30 günlük vizeleri aldıktan sonra bir rahatlama geliyor :) Hemen bavulları alıp turist bilgi merkezine gidiyoruz ve kalacağımız otelin adresini gösterip en kısa ve ucuz olarak nasıl ulaşacağımızı soruyoruz. Önce havaalanının en alt katında bulunan metroyu kullanıp en son durakta ineceğimizi ve buradan bir taksiye binerek otelimize ulaşabileceğimizi söylüyorlar. İngilizce seviyemiz pek iyi değil ama çokta kötü de değil. Bir şekilde anlaşabiliyoruz :)

Havaalanının B bloğunda bulunan metro istasyonuna gidiyoruz ve gişeden 3 bilet alıyorum. 3 bilet 135 baht yani yaklaşık 10 lira. İneceğiniz durak hangisi ise görevliye söyleyip ona göre jeton alıyorsunuz. Gişeden geçerken jetonu üst bölmeye okutup geçiyorsunuz,jeton yanınızda kalıyor. Son durakta indikten sonra gişelerden geçerken bu jetonu hazneye atıp çıkışı gerçekleştiriyorsunuz. Böyle detaylı yazıyorum , belki ilk defa gidecek arkadaşlara yararımız olur :)

Tayland'da metro bekleme olayı bizdeki gibi insanlar daha inmeden hurrraaa üstlerine atlayayım,önce ben bineyim gibi bir kültürde değiller. Herkes saygılı ve kurallara uyuyorlar. Önce metro tamamen boşalıyor,içeri güvenlik görevlileri girip ortalığı kontrol ediyor,ardından içeri yolcu alıyorlar. Ne kadar sıkıcı değil mi ? :) Hiç aksiyon yok :)

Taksiler klimalı ve rahat. Şoförün bilgileri hemen solda yer alıyor.
Herhangi bir kötü durumda bu bilgileri gerekli yerlere verebilirsiniz.

Son durak Phaya Tahi istasyonunda inip aşağıda bulunan yol üzerinden bir taksiye biniyoruz. Taksiciye otelin  ismini ve bulunduğu bölgeyi gösterince sıkıntı olmadan onayı alıyoruz. Tayland genelinde taksi şoförleri genellikle taksimetreyi açmak istemiyor. 3 kağıtçılığa gelmemek için ya pazarlık yapacaksınız yada taksimetre açtırıp devam edeceksiniz. Biz 3 kişi olduğumuz için genellikle pazarlık yaparak yolumuzu bulmaya çalışacağız. Ama bu taksici kendisi taksimetreyi zaten açtı,sıkıntı olmuyor. Otele ulaşıyoruz. Ücret 100 baht, yaklaşık 8 tl tutuyor. Yani Türkiye'ye göre taksi ücretleri oldukça ucuz aslında.Kalacağımız yer hakkında bilgi vermem gerekirse:

Chern Hostel: Bölge olarak dolaşacağımız yerlere yakın ve khao san road'a yaklaşık 20dk'lık mesafede.
Temiz ve güzel yatakları mevcut.Klimalı,wifi ve tv sistemi iyi. 

Otelin incelemesi için şuradan bakabilirsiniz:

http://www.booking.com/hotel/th/chern.tr.html

Vakit kaybetmemek için kendimizi dışarı atıyoruz. Elimizde cep telefonları var ama henüz gsm kartı almadığımız için nereye gideceğimizi pek bilmiyoruz. Böyle bakına bakına giderken genç bir Tayland'lı arkamızdan konuşarak bize doğru yaklaşıyor. İlk başta ne olduğunu anlamıyoruz ama bizle biraz muhabbet etmek istiyormuş :) Nereden geldiniz,nereye gidiyorsunuz, bugün planınız nedir? tarzı sorular. Bize hemen kağıt-kalem çıkarıp en yakında olan tapınakları çiziyor ve yakında bulunan bir tuktukçuya kağıdı verip bu arkadaşları buraya dolaştırmaya götürür müsün diyor? Tabi tayca anlamıyoruz ama hal ve hareketlerden böyle dediğini tahmin ediyoruz:) Tuktukçu zaten dünden razı gibi uçarak bizi hemen arkaya oturtuyor. Genç Tayland'lıya teşekkür edip yolculuğa başlıyoruz.

Tayland'lıların konuştuğu İngilizce'yi anlamak için biraz dikkatli dinlemek gerekiyor. Tayca-İngilizce karışımı konuşuyormuş gibi algılayabilirsiniz , bazen de akıcı ve net İngilizce konuşan Tay'lılarda karşınıza çıkabiliyor.

Gelelim Tuktuk maceramıza :) Efendim nedir bu Tuktuk ? Nasıl bir araçtır ? Her istediğimiz yere gidebilir miyiz bu araçla? Çok fazla ücret öder miyiz? gibi sorular mutlaka aklınızın bir köşesinde vardır diye umuyorum. Merak eden gezginler için Kaçış Hayali ekibi olarak bindik,test ettik,güzel bir macera yaşadık..

Öncelikle Tuktuk denilen araç Uzak Doğu ülkelerinde ve Asya ülkelerinde şehir içi ulaşımı için tercih edilen küçük bir motor taksi. 3 tekerlekli bir yapıya sahip ve önde aracın sürücüsü, arkada ise 3 veya 4 kişinin rahat oturabileceği koltuk kısmı yer alıyor.

He biz 5 kişiyiz nasıl sığacağız derseniz aslında kalabalık grupların böyle sıkışa tıkışa bindiğini görmüştüm ama pek güvenli olmayabilir bu durumda. Çünkü tuktuk sürücüsü arada dönemeçlere hızlı girebiliyor. Dikkat etmek lazım.
Bu araçlarla çoğu yere gündüz ve gece rahtlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ücret ise araca binmeden şoför ile pazarlık yapılarak binilmeli. Yanlız oldukça ekonomik diyebilirim.
 


Kısa bir tapınaklar turu yapıyoruz.

Wat Intharawihan:

Tapınak Nakhon bölgesinde bulunuyor. Otelden tapınağın olduğu yer yaklaşık 3 km. Mutlaka ya taksi ya da tuktuk ile gitmenizde yarar var çünkü dışarısı nem ile birlikte 40 dereceye yaklaşıyor.

Giriş ücretsiz ve turistlerin uğrak yerlerinden diyebiliriz. İçeri girildiğinde yaklaşık 32 metre yüksekliğinde bir Buddha heykeli sizi karşılıyor. Bu heykelin yapımı 1867 yılında kral 4. Rama zamanında başlamış. Cam mozaik ve 24 ayar altın ile dekore edilen bu heykeli tamamlamak 60 yıl sürmüş. Dünyada türünün en uzunu olduğu söyleniyor.
Ziyaret saatleri: 08:30-20:00 arasında

Wat Intharawihan'ın genel görünümü. 32 metrelik Buddha Heykeli oldukça heybetli duruyor.


Tapınağa gelen bir çok Tayland'lı ibadetlerini yerine getiriyor..
Wat Intharawihan Harita
Wat Bowonniwet Vihara:

Bu tapınakta Nakhon bölgesinde bulunuyor. Ulaşım yine tuktuk veya taksi ile yapabilirsiniz. Eğer oteliniz Nakhon bölgesinde ise yürüyerekde ziyaret edebilirsiniz.
Giriş ücretsiz.Şöyle 20-25dk ayırıp güzel fotoğraflar ve videolar çekip, ibadet eden budistleri gözlemleyebilirsiniz.


Wat Bowonniwet Vihara Harita 
Tuk-tuklara binerken çok önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu araçların şoförleri daha önce anlaştığı dükkan sahiplerinin mekanlarına götürüp onlardan alışveriş yapmalarını veya en azından onların dükkanlarına şöyle bir girip dolaşmalarını sağlıyor. Bu iş içinde dükkan sahiplerinden belli bir komisyon alıyor. Bizde tabi ilk tuk-tuk tecrübemizde bu olayı yaşadık ve ne olduğunu ilk zamanlarda kavrayamadık. Birkaç tapınak dolaşıp ardından hintli esnafın takım elbise dükkanlarında bulduk kendimizi. Şoförde bizim bu durumdan sıkıldığımızı anlamış olacak ki; bize ne yapmamız gerektiğini açıklamaya başladı: " içeri girdiğinizde azcık gülümseyip,çok güzel ürünler olduğunu,harika tasarımlar bulunduğunu onlara söyleyin ve alışveriş yapmadan çıkın" . Evet kendileri de turistlerin bu durumdan hoşnut olmadıklarının farkında , haliyle tebessüm ederek bu işi belirli kalıplara sokuyorlar.

Eh biz bu durumdan nasıl kurtulduk; son dükkan ziyaretinden sonra,açık ve net bir şekilde "alışveriş yapmayacağız ve durmak yok" gibi cümleler ile sert bir ifade takındık ve kararlı olduğumuzu ilettik. Ardından farklı bir tapınak ziyareti sonrası tuktukçuyu kaybettik, zaten ödeme yapmamıştık. Dediğim gibi bu tür dükkan ziyaretleri olduğu zaman zaten ceplerine para girmiş oluyor.

Bulunduğumuz otele yakın yerlerde exchange döviz yerleri mevcut. Buralarda dolar veya euro bozdurup baht alabiliyorsunuz. Daha öncede belirttiğim gibi 50-100 dolara biraz daha yüksek kur uygulanıyor. Döviz bürolarına giderken yanınıza mutlaka pasaportunuzun fotokopisini almalısınız.Çünkü görevli sizden bu belgeyi istiyor.7/11 dükkanlarında birçok farklı ürün görebilirsiniz. Bölgede seven/eleven bol miktarda var hatta her 50mt de bir bu dükkanları görebilirsiniz. Bu marketler bizim marketlerin bir benzeri ve oldukça ekonomik. Hamburger-tavuklu pilav-alkollü alkolsüz içecekler-temizlik malzemeleri-abur cubur vs birçok ürün bulabilirsiniz.
Bangkok'un eğlencesi ile ünlü caddesi; Khao San Road 
Öğle saatlerinde yorgunluğunda etkisiyle artık otele geri dönüyoruz. Saat farkının etkisi kendisini gösteriyor ve güzel bir uyku çekiyoruz.
Akşam rotamız eğlence mekanlarının ve genellikle sırt çantalı gezginler backpacker'ların olduğu ünlü cadde Khao San Road !Khao San Road'ı kısaca özetlemek gerekirse; sayısız hesaplı pansiyonlar ve orta sınıf oteller,internet kafeler,havalı barlar ve gece kulüpleri,restoranlar,thai masaj salonları,seyahat acenteleri,kitapçılar,pazar tezgahları,dövme dükkanları ve daha birçok ilginç dükkan yaklaşık 1 km uzunluğundaki bu caddede sizleri bekliyor..Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzellikte.Yolunuz Bangkok'a düşerse mutlaka bir gece uğrayın derim :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları