Ayutthaya | Gezi Notları
Bangkok'da ki son günümüz Siam krallığının başkenti olan Ayutthaya ile sona erecek.

Ayutthaya Tayland'ın kuzeyinde Bangkok'a 80 km uzaklıkta bir şehir. Bu şehir antik Ayutthaya krallığının başkentliğini yapmış.1350 yılında kurulan krallık, 1700'lü yıllara gelindiğinde nüfusu 1 milyonu geçmiş ve komşu ülke Burma askerleri bu şehre gelip istila edince başkent Bangkok'a taşınmış.Bangkok'dan günübirlik turlar düzenleniyor ve  Ayutthaya krallığına başkentlik yapan bu tarihi yerde bulunan kalıntıları görme fırsatı veriliyor. Merkezde bir çok budist tapınağı bulunmakta , ayrıca burası 1991 yılında UNESCO dünya mirasları listesine alınmış bir yer.

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Ayutthaya, gezginlerin listesine eklemesi gereken yerlerden biri.

Biz her zaman ki gibi tur acentasında pazarlık yaparak Ayutthaya'yı ziyaret ettik. Kişi başı 650 Baht ödedik bu tura ve rehber eşliğinde dolaşıp tarihi hakkında size sunumlar yapılıyor. Serbest zamanda ise fotoğraf-video çekip dinlenebiliyorsunuz. Ayrıca tur fiyatına öğle yemeği dahil. Öğleden sonra saat 16:00-17:00 arası Bangkok'a dönüş oluyor. Tur ile gelmeyecek gezginler olursa diğer ulaşım araçları şöyle;

Tren: Ayutthaya'ya ulaşımın en ucuz ve doğal yolu tren ile oluyor.Bangkok'un Hualamphong Tren İstasyonu'ndan hergün Ayutthaya'ya tren seferleri bulunuyor. Hizmet türüne bağlı olarak 1,5-2,5 saate ulaşabiliyorsunuz.
İkinci sınıf tren biletleri: 250-350 Baht
Üçüncü sınıf tren biletleri:  15-20 Baht 
Koltukların hiçbiri rezervasyonlu değil, oyüzden kapan oturur mantığı işliyor :)
Trenden indikten ufak bir feribot yolculuğu yapmanız gerekiyor. Feribot 5 Baht.  veya istasyon önünden kalkan tuk-tuka binerek buraya ulaşabilirsiniz. Tuk-tuk 60 baht veya pazarlık ile daha uygun fiyata inebilirsiniz.

Otobüs: Bangkok'un kuzey otobüs terminalinden (Moh Chit) her gün 20 dakika ara ile kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz.Birinci sınıf klimalı koltuklara 56 Baht ödüyorsunuz. Yolculuk aklaşık 1,5 saat sürüyor. Ancak otobüs çok sık durduğu ve trafik yoğunluğu yaşandığı için bu süre 2 saati buluyor.


Wat Lokayasutharam olarak bilinen Yatan Buda heykelini turistler tarafından ilgi gören bir bölüm.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Adana | Gezi Notları