Gaziantep 1.Gün

FİFA U-20 World Cup maçları için Gaziantep’deydik. Hem maçları izledik hemde ufak bir şehir turu yapıp bu güzel şehir hakkında bilgi edindik. Öncelikle uçak biletlerini yaklaşık 3-4 ay öncesinden aldığımız için biraz ucuza geldi diyebilirim.

http://www.skyscanner.com.tr/ adresinden en ucuz uçak biletlerini bulup aylar öncesinden satın alabiliyorsunuz ve sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ben 70-80 tl arasında bir fiyat ödemiştim. Yine konaklama olayı için 2-3 ay öncesinden bir rezarvasyon yaptırdık.

Booking.com adresinden detaylı bir şekilde bölgedeki otelleri
Kaldığımız Bey Konağı'nın kahvaltı manzarası harikaydı :)
görüp ona göre rezarvasyon yapabiliyorsunuz. Tercih edeceğiniz oteller Gaziantep kalesi’ne yakın olursa dolaşacağınız tarihi ve kültürel yollara daha rahat ulaşırsınız. Bizim kaldığımız yer Ali Bey Konağı’ydı ve güzel bir ağırlama oldu diyebilirim. Detaylı bilgi için bu linkten bakabilirsiniz :)


Ufak uyarılardan sonra gezimizi anlatmaya başlayabilirim artık... İstanbul Sabiha Gökçen havaalanına gitmek için gece 04.00’te yola koyulduk. Eğer sizde bizim gibi İstanbul-Anadolu yakasında oturuyorsanız ve fazla alternatifiniz yoksa Kadıköy-Rıhtım’dan kalkan Havataş firmasına ait otobüslerle havaalanına ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler her 30dk’da bir hareket ediyor. Oyüzden ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
Uçakla güzel bir yolculuk yaptıktan sonra Gaziantep havaalanına iniş yapıyoruz ve buradan da bu sefer Havaş firmasına ait otobüs ile Gaziantep şehir merkezine doğru hareket ediyoruz. Otobüsten Atatürk Bulvarı üzerinde inip ufak bir harita kontrolü yapıyoruz ve hemen yakınımızda olan BAYAZHAN KENT MÜZESİ’ne giriyoruz.Girişte 1 tl ödemeniz gerekiyor. Müzede sesli rehber olduğu için birer kulaklık veriyorlar ve televizyonlara yaklaştıkça kent hakkında çeşitli bilgiler veriliyor .Müze, Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılmış ve bugüne kadar çeşitli restore çalışmalarından geçmiş. Müzenin hemen yanında restaurant var , dilerseniz burada dinlenip vakit geçirebilirsiniz. Gaziantep denilince benim aklıma baklava ve Bakırcılar çarşısı geliyor :)
Sıradaki durağımız Bakırcılar Çarşısı. Burada ustalar ellerinde
çekiçler ile bakırları işliyor ve birçok hediyelik eşya yapıyorlar.. Çarşının hemen yanında Zincirli Bedesten yer alıyor.1700’lü yıllarda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmış ve içerisinde 70-80 dükkanı barından tek katlı büyük bir yer. Yine bu bölgede yer alan, Tarihi Gümrük Hanı ziyaret ediyoruz.Han 1800’lü yılların sonuna doğru Hacı Ömer Efendi tarafından yolcuların konaklaması için yaptırılmış. Hanın alt tarafında depo ve ahır varmış, üst kat ise yolcuların kalması için ayrılmış ozamanlar. 2012 yılında restore edilerek bugünkü halini almış.Han içerisinde hemen sağda sedefkar dükkanı var. İçeri girip ilginizi çekebilecek şeyler bulabilirsiniz. Bir şeyler almasanız bile fotoğraf çektirip arşivinize atmakta yarar var :)


Gaziantep turuna hızlı bir giriş yaptıktan sonra konaklama yapacağımız Ali Bey Konağını aramaya başlıyoruz. Hava sıcak olduğu için biraz yoruluyoruz tabi :) Konak tam olarak Gaziantep Kalesi’nin hemen yanında ve gezilecek yerlere rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir yerde..Hemen yerleşip ufak bir dinlenmenin ardından yine dolaşmaya devam ediyoruz..

Gaziantep Kalesi bir süredir restorasyon çalışmasında olduğu için malesef gezilemiyor. Sadece dışarıdan genel bir manzara fotoğrafı ile yetiniyoruz. Gaziantep kalesinin ne zaman inşaa edildiği bilinmiyor.Roma döneminde gözlem amaçlı kullanılmış. Artık yavaş yavaş acıktığımızı hissediyoruz ve Bölgenin en meşhur lokantası olan İmam Çağdaş’a doğru yol almak için Kale’den ayrılıyoruz. İmam Çağdaş, Zincirli Bedesten’e gelmeden önce hemen yol üzerinde kalıyor. Zaten lokantanın önünde arabalarını park etmeye çalışan kişileri ve yemek için içeri girmeye çalışanları görünce doğru yere geldiğimizi anlıyoruz :) İçerisi oldukça büyük ve çok yoğun . Sürekli garsonlar koşturma halinde. Hemen siparişi verip beklemeye başlıyoruz.Kebap ve lahmacunlarından kesinlikle tatmalısınız. Yemek sonrası ise harika baklava ziyafeti yapmadan çıkarsanız ayıp olur :) Bu arada fiyatlar biraz normalin üzerinde ama yemek olunca affetmemek lazım :)


Bugün Fifa U20 World Cup futbol maçları olduğu için ve vakitte daraldığı için hızlı bir şekilde lokantadan çıkıp rotamızın diğer noktası olan Bey Mahallesine doğru yola koyuluyoruz. Bu mahallenin nesi var ki buraya gidelim diye sorabilirsiniz haklı olarak. Bey Mahallesi Şahinbey ilçesinde yer alıyor ve bu mahallede tarihi Antep evlerine rastlıyorsunuz. Evlerin çoğu restore edilmiş.Bu arada Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfus cuzdanı Bey Mahallesi’ne kayıtlıymış.

Bey Mahallesi’nden çıkıp hemen Şahinbey’de yer alan Karagöz Mahallesine geçiyoruz. ​Yine yürüme mesafesinde olduğu için Bey mahallesinden buraya fazla vakit kaybetmiyoruz. Karagöz Mahallesi’nde yer alan Emine Göğüş Mutfak Müzesini ziyaret ediyoruz.Burası eskiden bir konakmış ve yine restorasyon çalışmaları sonrasında müze haline getirilmiş. Türkiye’deki ilk ve tek Mutfak müzesi olması nedeniyle kesinlikle gezilmesi gereken bir yer.Antep mutfağının geleneksel mutfak kültürünü bu müzede görebiliyorsunuz..Tabi yine acıkma ihtimaliniz bir hayli yüksek :)
Mutfak Müzesi’de dolaştıktan sonra artık maç saati yaklaştığı için stada doğru yavaş yavaş yürümeye başlıyoruz. Bugün Antep’de 2 önemli maç var. Saat 18.00’de Yunanistan-Özbekistan ve Saat 21.00’de Türkiye-Fransa Tabi gönlümüz Türkiye’den yana ve seyirciler desteklemek için stada gelmeye başladı bile :) Turnuvanın sürpriz takımlarından Özbekistan , güçlü Yunanistan karşısında yine iyi bir oyun sergiledi ve maçı 3-1 alarak adını Çeyrek finale yazdırdı. Gecenin en önemli maçında ise milli takımımız malesef çok kötü bir oyun sergileyerek turnuvanın favori takımlarından Fransa’ya 4-1 mağlup olarak veda etti. Staddan üzgün bir şekilde ayrılıp konağa geri dönüyoruz ve yarın için dinlenmeye başlıyoruz..


Fifa U-21 Dünya Şampiyonasında Milli Takımı'mızı desteklemek için Gaziantep'deyiz.


02.07.2013 / Gaziantep​

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Phuket | Gezi Notları

Prag | Gezi Notları

Koh Samui | Gezi Notları